Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Informacione tehnologije u transportu putnika

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Tehnologija transporta putnika (ili Osnovi javnog gradskog transporta putnika)

Cilj predmeta

Cilj predmeta je ovladavanje naučnim i stručnim znanjima, metodama i informacijama o primeni informacionih tehnologija i ITS u gradskom i drumskom transportu putnika.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban:
-    da definiše ciljeve i parametre kvaliteta uvođenja informacionih tehnologija u sistema transporta putnika,
-    da projektuje, organizuje i upravlja elektronskim sistemima za upravljanje vozilima,
-   da projektuje, organizuje i upravlja elektronskim sistemima za naplatu usluga u transportu putnika,
-    da projektuje, organizuje i upravlja elektronskim sistemima informisanja putnika.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:
Osnovni pojmovi i definicija o transportnim sistemima. Složeni sistemi JGTP.
Elektronski sistemi upravljanja vozilima. Osnovne definicije i pojmovi. Razvoj elektronskih sistema upravljanja vozilima. Arhitektura sistema i hijerarhijski modeli upravljanja. Osnovni procesi i podprocesi u sistemu. Zahtevi za definisanje baze podataka i izveštaja za eksploatacionu analitiku sistema transporta putnika.
Elektronski sistemi naplate usluga. Osnovne definicije i pojmovi. Razvoj elektronskih sistema naplate. Arhitektura sistema i hijerarhijski modeli upravljanja. Osnovni procesi i podprocesi u sistemu. Zahtevi za definisanje baze podataka i izveštaja za eksploatacionu analitiku sistema transporta putnika. Upravljanje složenim interoperabilnim sistemima naplate.
Elektronski sistemi informisanja putnika. Osnovne definicije i pojmovi. Razvoj sistema informisanja putnika. Arhitektura sistema i hijerarhijski modeli upravljanja. Osnovni procesi i podprocesi u sistemu. Zahtevi za definisanje baze podataka i izveštaja za eksploatacionu analitiku sistema transporta putnika.

Praktična nastava:
Analize studije slučaja elektronskog sistema upravljanja vozilima. Analize studije slučaja elektronskog sistema naplate. Analize studije slučaja elektronskog sistema informisanja putnika. Projektni zadatak (timski rad). Prezentacija rešenja iz projektnog zadatka.

Literatura

1. Picco A., 2002, Public transport and use of ITS, VOYGER – Working group 5, Brussels
  2. UITP, 2002, Tr@nsITS: Intelligent Public Transport Systems - State-of-the-art in Europe, UITP and “Information  Society Technologies” Programme of  the European Union, Brussels
  3. Vukan R Vuchich: Urban Transit: Operation, Planinnig and Economics, John Viley&Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2005.
  4. Vukan R Vuchich: Urban Transit: System nad Technology, John Viley&Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2007.
  5. White Paper - European transport policy for 2010: time to decide, Office for Official Publications of the European Communities, 2001.
  6. Objavljeni radovi i projekti članova Katedre iz predmetne oblasti, 1995. - 2012. god.
  7. Standardi iz oblasti primene telematike i informacionih tehnologija u transportu putnika.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Fond:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, interaktivne radionice, studije slučaja, debate, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena:

Završni ispit

Poena:

aktivnost u toku nastave

pismeni ispit

min 36 – maks 70

projektni zadatak (studija slučaja)

min 10 – maks 20

prezentacija projektnog zadatka