Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Информационе технологије у транспорту путника

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: Технологија транспорта путника (или Основи јавног градског транспорта путника)

Циљ предмета је овладавање научним и стручним знањима, методама и информацијама о примени информационих технологија и ИТС у градском и друмском транспорту путника.

По завршетку курса студент ће бити способан:
-    да дефинише циљеве и параметре квалитета увођења информационих технологија у система транспорта путника,
-    да пројектује, организује и управља електронским системима за управљање возилима,
-   да пројектује, организује и управља електронским системима за наплату услуга у транспорту путника,
-    да пројектује, организује и управља електронским системима информисања путника.

Теоријска настава:
Основни појмови и дефиниција о транспортним системима. Сложени системи ЈГТП.
Електронски системи управљања возилима. Основне дефиниције и појмови. Развој електронских система управљања возилима. Архитектура система и хијерархијски модели управљања. Основни процеси и подпроцеси у систему. Захтеви за дефинисање базе података и извештаја за експлоатациону аналитику система транспорта путника.
Електронски системи наплате услуга. Основне дефиниције и појмови. Развој електронских система наплате. Архитектура система и хијерархијски модели управљања. Основни процеси и подпроцеси у систему. Захтеви за дефинисање базе података и извештаја за експлоатациону аналитику система транспорта путника. Управљање сложеним интероперабилним системима наплате.
Електронски системи информисања путника. Основне дефиниције и појмови. Развој система информисања путника. Архитектура система и хијерархијски модели управљања. Основни процеси и подпроцеси у систему. Захтеви за дефинисање базе података и извештаја за експлоатациону аналитику система транспорта путника.

Практична настава:
Анализе студије случаја електронског система управљања возилима. Анализе студије случаја електронског система наплате. Анализе студије случаја електронског система информисања путника. Пројектни задатак (тимски рад). Презентација решења из пројектног задатка.

Литература

1. Picco A., 2002, Public transport and use of ITS, VOYGER – Working group 5, Brussels
  2. UITP, 2002, Тr@nsITS: Intelligent Public Transport Systems - State-of-the-art in Europe, UITP and “Information  Society Technologies” Programme of  the European Union, Brussels
  3. Vukan R Vuchich: Urban Transit: Operation, Planinnig and Economics, John Viley&Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2005.
  4. Vukan R Vuchich: Urban Transit: System nad Technology, John Viley&Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2007.
  5. White Paper - European transport policy for 2010: time to decide, Office for Official Publications of the European Communities, 2001.
  6. Објављени радови и пројекти чланова Катедре из предметне области, 1995. - 2012. год.
  7. Стандарди из области примене телематике и информационих технологија у транспорту путника.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Фонд:

Предавања ex-катедра, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

писмени испит

мин 36 – макс 70

пројектни задатак (студија случаја)

мин 10 – макс 20

презентација пројектног задатка