Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Upravljanje voznim parkovima

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov:

Cilj predmeta

Cilj predmeta je ovladavanje naučnim i stručnim znanjima, metodama i informacijama o upravljanju voznim parkovima drumskog transporta.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:
-    definiše i organizuje aktivnosti u voznim parkovima
-    definiše ciljeve korišćenja vozila
-    izvrši izbor optimalnih modela organizacije i upravljanja voznim parkovima
-    definiše zahteve za informacijama o radu i troškovima voznog parka
-    planira troškove rada voznog parka.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Podela voznih parkova. Karakteristike voznih parkova. Upravljanje resursima voznog parka. Izbor, nabavka i otpis vozila. Metode finansiranja nabavke vozila. Analiza finansijskih izveštaja rada voznog parka. Modeli organizacije i upravljanje voznim parkovima. Aktivnosti voznih parkova. podugovaranja aktivnosti voznih parkova. Upravljanje troškovima voznih parkova. Planiranje troškova. Kontrola troškova. Upravljanje informacijama o radu i troškovima voznog parka, izbor informacionog sistema i primena. Stručno usavršavanje zaposlenih u voznim parkovima. Upravljanje rizikom i osiguranjem voznih parkova.

Praktična nastava:

Projektni zadatak. Prezentacija rešenja iz projektnog zadatka.

Literatura

1.    D. Lowe, Transport Manager's & Operators Handbook 2010, 40th edition, Kogan Page Limited, London, 2010
2.    V. Yeimpekis, C. Tarantilis, G. Giaglis, I. Minis, Dinamic Fleet Management, Concepts, Sytems, Algorithms & Case Studies, Springer, 2007
3.    A. Manojlović, Upravljanje troškovnom efikasnošću voznih parkova složenih javnih sistema, doktorska disertacija, Univerzitet u Beogradu Saobraćajni fakultet, 2012
4.    O. Medar, Doprinos metodologiji ocene uticaja saobraćajne politike na drumski transport robe, doktorska disertacija, Univerzitet u Beogradu Saobraćajni fakultet, 2012
5.    Manojlović A., Medar O., Drenovac D. i Filipović S., "Public Utility Fleet Management: Activity Based Costing Method Application", Conference WCTR 2010, Lisbon, Portugal, 2010
6.    Medar O., Momčilović V., and Manojlović A., "Environmentally responsible transport operators: development and implementation of the training programme in transition economies", in Proc. 11th European Automotive Congress EAEC 2007 (CD-ROM edition), Budapest, 2007, CV04-4.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave: 1

Studijski istraživački rad:

Fond:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, interaktivne radionice, studije slučaja, debate, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena:

Završni ispit

Poena:

aktivnost u toku nastave

pismeni ispit

projektni zadatak (studija slučaja)

usmeni ispit

prezentacija projektnog zadatka