Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Управљање возним парковима

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов:

Циљ предмета је овладавање научним и стручним знањима, методама и информацијама о управљању возним парковима друмског транспорта.

По завршетку курса студент ће бити способан да:
-    дефинише и организује активности у возним парковима
-    дефинише циљеве коришћења возила
-    изврши избор оптималних модела организације и управљања возним парковима
-    дефинише захтеве за информацијама о раду и трошковима возног парка
-    планира трошкове рада возног парка.

Теоријска настава:

Подела возних паркова. Карактеристике возних паркова. Управљање ресурсима возног парка. Избор, набавка и отпис возила. Методе финансирања набавке возила. Анализа финансијских извештаја рада возног парка. Модели организације и управљање возним парковима. Активности возних паркова. подуговарања активности возних паркова. Управљање трошковима возних паркова. Планирање трошкова. Контрола трошкова. Управљање информацијама о раду и трошковима возног парка, избор информационог система и примена. Стручно усавршавање запослених у возним парковима. Управљање ризиком и осигурањем возних паркова.

Практична настава:

Пројектни задатак. Презентација решења из пројектног задатка.

Литература

1.    D. Lowe, Transport Manager's & Operators Handbook 2010, 40th edition, Kogan Page Limited, London, 2010
2.    V. Yeimpekis, C. Tarantilis, G. Giaglis, I. Minis, Dinamic Fleet Management, Concepts, Sytems, Algorithms & Case Studies, Springer, 2007
3.    А. Manojlović, Upravljanje troškovnom efikasnošću voznih parkova složenih javnih sistema, doktorska disertacija, Univerzitet u Beogradu Saobraćajni fakultet, 2012
4.    O. Medar, Doprinos metodologiji ocene uticaja saobraćajne politike na drumski transport robe, doktorska disertacija, Univerzitet u Beogradu Saobraćajni fakultet, 2012
5.    Manojlović A., Medar O., Drenovac D. i Filipović S., "Public Utility Fleet Management: Activity Based Costing Method Application", Conference WCTR 2010, Lisbon, Portugal, 2010
6.    Medar O., Momčilović V., and Manojlović A., "Environmentally responsible transport operators: development and implementation of the training programme in transition economies", in Proc. 11th European Automotive Congress EAEC 2007 (CD-ROM edition), Budapest, 2007, CV04-4.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе: 1

Фонд:

Предавања ex-катедра, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

писмени испит

пројектни задатак (студија случаја)

усмени испит

презентација пројектног задатка