Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Tehnička logistika voznih parkova

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov:                                   -

Cilj predmeta

Da se studenti upoznaju sa tehničkom logistikom voznih parkova (VP) i upravljanjem njihovim radom. Uticaj upravljanja tehničkom logistikom VP na optimizaciju veka vozila uz zadati nivo raspoloživosti VP. Studenti moraju ovladati znanjima o optimalnom veku eksploatacije komercijalnih VP od analize tržišta, preko donošenja odluke o nabavci VP. Studenti se pripremaju za analizu transportnog tržišta i tržišta motornih vozila (sa analizom različitih modaliteta nabavke), prognoza funkcije tražnje određene transportne usluge i spoljne usluge održavanja VP, upoznavanje sa procesom promene troškova kako bi se odredio optimalni trenutak generalne opravke ili otpisa vozila.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da upravlja logistikom transportnog preduzeća ili drugog preduzeća sa sopstvenim (ili iznajmljenim) VP, upoznavanjem sa svim relevantnim troškovima eksploatacije VP. Studenti se upoznaju sa merama za upravljanje raspoloživošću VP. Dobijaju alate (softver) za simulaciju tržišnih uslova poslovanja, porudžbu / nabavku vozila, funkcionisanja VP i upravljanje njihovom tehničkom logistikom (eksploatacijom i održavanjem). Studenti će biti u stanju da odrede optimalni trenutak nabavke i otpisa, kao i tehničke karakteristike potrebnih vozila u VP prema tekućim i prognoziranim transportnim zahtevima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Uvod; Ciljevi upravljanja tehničkom logistikom voznih parkova; Metodologija upravljanja tehničkom logistikom voznih parkova, Upravljanje resursima logistike voznog parka, Modeliranje funkcionisanja voznih parkova, Metode prognoze u upravljanju tehničkom eksploatacijom voznih parkova; Nove metode i savremene tehnologije u funkciji upravljanja tehničkom logistikom voznih parkova.

Praktična nastava:

Auditivne interaktivne vežbe. Upoznavanje sa materijom predmeta: vozni parkovi (VP), transportna preduzeća i preduzeća sa VP, transport za sopstvene potrebe; Problematika upravljanja logistikom VP, Telematika u funkciji logistike VP + pregled softvera; Studija slučaja i analiza uočenih nedostataka u transportnom preduzeću; Uloga inženjera u upravljanju energetskom efikasnošću VP (potrošnja goriva i maziva sa analizom troškova); Softveri za korišćenje i održavanje VP (stanje i perspektive); Modeliranje procesa upravljanja tehničkom logistikom VP i ograničenja modela; Praktična vežba unosa podataka sa putnog naloga u softver i digitalizovana analiza tahografskih listića VP; Pregled softvera iz našeg okruženja - prednosti i nedostaci, Prednosti i ograničenja primene alternativnih goriva (pogona) u VP; Studije slučaja i analiza nedostataka u različitim primerima nabavke VP; Vežba na času: izbor VP za konkretan transportni zahtev. Priprema i odbrana 3 računsko-grafičke vežbe, 2 domaća zadatka, 1 čas laboratorijskih vežbi, poseta transportnim preduzećima i samostalni studijski istraživački rad (SIR).

Literatura

1. S.D. Bunčić, Tehnička Eksploatacija Motornih Vozila I, Saobraćajni fakultet, Beograd, Srbija, 2001.,
  2. V. Papić, R. Mijailović, V. Momčilović, Transportna sredstva i održavanje, Saobraćajni Fakultet, Beograd, 2006 (u pripremi),
  3. D. Lowe, A Transport operator's and manager's handbook, Kogan Page, London, 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, rad u laboratoriji, debate, praksa u preduzećima sa sopstvenim voznim parkom, multimedijalne prezentacije, javna odbrana seminarskog rada sa diskusijom.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: