Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Техничка логистика возних паркова

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов:                                   -

Да се студенти упознају са техничком логистиком возних паркова (ВП) и управљањем њиховим радом. Утицај управљања техничком логистиком ВП на оптимизацију века возила уз задати ниво расположивости ВП. Студенти морају овладати знањима о оптималном веку експлоатације комерцијалних ВП од анализе тржишта, преко доношења одлуке о набавци ВП. Студенти се припремају за анализу транспортног тржишта и тржишта моторних возила (са анализом различитих модалитета набавке), прогноза функције тражње одређене транспортне услуге и спољне услуге одржавања ВП, упознавање са процесом промене трошкова како би се одредио оптимални тренутак генералне оправке или отписа возила.

По завршетку курса студент ће бити способан да управља логистиком транспортног предузећа или другог предузећа са сопственим (или изнајмљеним) ВП, упознавањем са свим релевантним трошковима експлоатације ВП. Студенти се упознају са мерама за управљање расположивошћу ВП. Добијају алате (софтвер) за симулацију тржишних услова пословања, поруџбу / набавку возила, функционисања ВП и управљање њиховом техничком логистиком (експлоатацијом и одржавањем). Студенти ће бити у стању да одреде оптимални тренутак набавке и отписа, као и техничке карактеристике потребних возила у ВП према текућим и прогнозираним транспортним захтевима.

Теоријска настава:

Увод; Циљеви управљања техничком логистиком возних паркова; Методологија управљања техничком логистиком возних паркова, Управљање ресурсима логистике возног парка, Моделирање функционисања возних паркова, Методе прогнозе у управљању техничком експлоатацијом возних паркова; Нове методе и савремене технологије у функцији управљања техничком логистиком возних паркова.

Практична настава:

Аудитивне интерактивне вежбе. Упознавање са материјом предмета: возни паркови (ВП), транспортна предузећа и предузећа са ВП, транспорт за сопствене потребе; Проблематика управљања логистиком ВП, Телематика у функцији логистике ВП + преглед софтвера; Студија случаја и анализа уочених недостатака у транспортном предузећу; Улога инжењера у управљању енергетском ефикасношћу ВП (потрошња горива и мазива са анализом трошкова); Софтвери за коришћење и одржавање ВП (стање и перспективе); Моделирање процеса управљања техничком логистиком ВП и ограничења модела; Практична вежба уноса података са путног налога у софтвер и дигитализована анализа тахографских листића ВП; Преглед софтвера из нашег окружења - предности и недостаци, Предности и ограничења примене алтернативних горива (погона) у ВП; Студије случаја и анализа недостатака у различитим примерима набавке ВП; Вежба на часу: избор ВП за конкретан транспортни захтев. Припрема и одбрана 3 рачунско-графичке вежбе, 2 домаћа задатка, 1 час лабораторијских вежби, посета транспортним предузећима и самостални студијски истраживачки рад (СИР).

Литература

1. С.Д. Бунчић, Техничка Експлоатација Моторних Возила I, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 2001.,
  2. В. Папић, Р. Мијаиловић, В. Момчиловић, Транспортна средства и одржавање, Саобраћајни Факултет, Београд, 2006 (у припреми),
  3. D. Lowe, A Transport operator's and manager's handbook, Kogan Page, London, 2006.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, рад у лабораторији, дебате, пракса у предузећима са сопственим возним парком, мултимедијалне презентације, јавна одбрана семинарског рада са дискусијом.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: