Studijski program: SAOBRAĆAJ
Modul/Smer: Menadžment i ekonomija u transportu i komunikacijama
Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije - Master
Naziv predmeta: Baze podataka u transportu i komunikacijama
Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu
Broj kredita: 6 ESPB
Status predmeta: izborni
Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta
Ovladavanje osnovnim razvojnim konceptima baza podatka. Ovladavnje popularnim relacionim sistemima za upravljanje bazama podatka. Ovladavanje upitnim jezikom za obradu podataka u relacionim sistemima. Studenti treba da se obuče da prepoznaju realnie probleme iz transporta i komunikacija koji mogu biti rešeni projektovanjem odgovarajućih relacionih baza podataka.

Ishod predmeta
  1. Po završetku kursa svaki student će biti sposoban da definiše osnovne pojmove baza podataka: podatak, informaciju, entitet, atribut, bazu podataka, sitem za upravljanje bazom podataka, jezik baze podataka, upitni jezik, tip podataka, domen podataka, objekte baze podataka.
  2. Očekuje se da svaki student može samostalno da prepozna realne probleme iz transporta i komunikacija koji mogu biti rešeni projektovanjem odgovarajućih relacionih baza podataka, a najbolji studenti i da projektuju takve baze podataka.
  3. Svaki student bi trebalo da bude sposoban da kreira, briše i modifikuje objekte baze podataka u relacionom sistemu za upravljanje bazom podataka.
  4. Očekuje se da svaki student može samostalno da formuliše i realizuje jednostavne, a najbolji i složene upite nad bazom podataka, uz korišćenje ugrađenih funkcija.
  5. Svaki student bi trebalo da može da realizuje osnovne mere zaštite podataka.

Sadržaj predmeta
Teorijska nastava:

Osnovni pojmovi baza podataka. Sistemi za upravljanje bazama podataka. Modeli podataka. Relacioni model podataka. Relacioni sistemi za upravljanje bazama podataka. Projektovanje relacionih baza podataka. Upitni jezik. Naredbe za definisanje podataka. Naredbe za rukovanje podacima. Ugrađene funkcije. Skupovni operatori. Podupiti. Spajanje relacija. Ažuriranje baze podataka. Kreiranje i korišćenje pogleda. Sigurnost i integritet podataka.

Praktična nastava:

Razvojno okruženje jednostavnog relacionog sistema za upravljanje bazama podataka. Analiza realnog sistema. Kreiranje relacione baze podataka. Tabele. Veze između tabela. Referencijalni integritet. Upiti - ugnježdeni, akcioni, parametarski. Obrasci. Izveštaji. Razvojno okruženje naprednijeg relacionog sistema za upravljanje bazama podataka. Upitni jezik. Naredbe za definisanje podataka. Naredbe za rukovanje podacima. Funkcije u upitnom jeziku. Skupovni operatori. Podupiti. Spajanje relacija. Ažuriranje baze podataka. Kreiranje i korišćenje pogleda. Sigurnost i integritet podataka.

Obavezna literatura
  1. Lazarević, B., Z. Marjanović, N. Aničić i S. Babarogić, Baze podataka, Fakultet organizacionih nauka, Beograd, IV izdanje, 2008.,
  2. Lambert S., M. D. Lambert III, J. Preppernau, Microsoft Office Access 2007 korak po korak,prevod sa engleskog, CET - Computer Equipment and Trade, Beograd, 2007.,
  3. Hotek M., Microsoft SQL Server 2008 Step by Step, Microsoft, 2009.,
  4. Riordan, R. M., Projektovanje baza podataka, prevod sa engleskog, Mikro knjiga, Beograd, 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:
Vežbe:
Drugi oblici nastave:
Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja eh-katedra. Rad u laboratoriji. Pojedinačne prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: