Студијски програм: САОБРАЋАЈ
Модул/Смер: Менаџмент и економија у транспорту и комуникацијама
Врста и ниво студија: Дипломске академске студије - Мастер
Назив предмета: Базе података у транспорту и комуникацијама
Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину
Број кредита: 6 ЕСПБ
Услов: нема посебних услова

Овладавање основним развојним концептима база податка. Овладавње популарним релационим системима за управљање базама податка. Овладавање упитним језиком за обраду података у релационим системима. Студенти треба да се обуче да препознају реалние проблеме из транспорта и комуникација који могу бити решени пројектовањем одговарајућих релационих база података.

1. По завршетку курса сваки студент ће бити способан да дефинише основне појмове база података: податак, информацију, ентитет, атрибут, базу података, ситем за управљање базом података, језик базе података, упитни језик, тип података, домен података, објектe базе података.
  2. Очекује се да сваки студент може самостално да препозна реалне проблеме из транспорта и комуникација који могу бити решени пројектовањем одговарајућих релационих база података, а најбољи студенти и да пројектују такве базе података.
  3. Сваки студент би требало да буде способан да креира, брише и модификује објекте базе података у релационом систему за управљање базом података.
  4. Очекује се да сваки студент може самостално да формулише и реализује једноставне, а најбољи и сложене упите над базом података, уз коришћење уграђених функција.
  5. Сваки студент би требало да може да реализује основне мере заштите података.

Теоријска настава:

Основни појмови база података. Системи за управљање базама података. Модели података. Релациони модел података. Релациони системи за управљање базама података. Пројектовање релационих база података. Упитни језик. Наредбе за дефинисање података. Наредбе за руковање подацима. Уграђене функције. Скуповни оператори. Подупити. Спајање релација. Ажурирање базе података. Креирање и коришћење погледа. Сигурност и интегритет података.

Практична настава:

Развојно окружење једноставног релационог система за управљање базама података. Анализа реалног система. Креирање релационе базе података. Табеле. Везе између табела. Референцијални интегритет. Упити - угњеждени, акциони, параметарски. Обрасци. Извештаји. Развојно окружење напреднијег релационог система за управљање базама података. Упитни језик. Наредбе за дефинисање података. Наредбе за руковање подацима. Функције у упитном језику. Скуповни оператори. Подупити. Спајање релација. Ажурирање базе података. Креирање и коришћење погледа. Сигурност и интегритет података.

Обавезна литература
  1. Лазаревић, Б., З. Марјановић, Н. Аничић и С. Бабарогић, Базе података, Факултет организационих наука, Београд, IV издање, 2008.,
  2. Lambert S., M. D. Lambert III, J. Preppernau, Microsoft Office Access 2007 корак по корак,превод са енглеског, CET - Computer Equipment and Trade, Београд, 2007.,
  3. Hotek M., Microsoft SQL Server 2008 Step by Step, Microsoft, 2009.,
  4. Riordan, R. M., Пројектовање база података, превод са енглеског, Микро књига, Београд, 2006.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:
Вежбе:
Други облици наставе:

Предавања ех-катедра. Рад у лабораторији. Појединачне презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: