Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Odabrana poglavlja iz transporta robe železnicom

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Ovladavanje i proširenje znanja sa najnovijim teorijskim i praktičnim znanjima, metodama i informacija-ma vezanim za pojedine delove sistema transporta robe železnicom za koje se svaki student opredeli i osposobljavanje za analizu, optimizaciju i ocenu mesta, mogućnosti i uloge železnice na transportnom tržištu posmatranog segmenta transporta robe ili procesa u sistemu transporta.

Ishod predmeta

Svaki student će:

• definisati uslove spoljneg okruženja i unutrašnje uslove sistema koji određuju poziciju železnice na transportnom tržištu i njene mogućnosti na istom;
  • koristiti modele optimizacije strukture teretnog kolskog parka;
  • definisati parametre kvaliteta usluge i zahteve korisnika usluge u tom pogledu;
  • definisati zahteve za informacijama u transportnom procesu koji potiču od korisnika usluga;
  • upoznati se sa novim tehnološkim konceptima transporta robe železnicom;
  • analizirati uticaj promene u regulatornom okviru na transport robe železnicom.

Studentima će moći da kroz kolokvijume u obliku testa sa ponuđenim odgovorima polože pismeni ispit i di-rektno se kvalifikuju za usmeni ispit. U toku semestra su 4 testa koja imaju i ulogu obezbeđenja kontinuiteta u učenju i aktivnog prisustva. Ukoliko to ne postignu polagaće pismeni ispit, takođe, u obliku testa.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Predviđanje transporta robe železnicom. Održivi razvoj i eksterni troškovi i njihov uticaj na poziciju železnice na transportnom tržištu. Parametri kvaliteta transporta robe železnicom. Upravljanje kvalitetom transporta robe. Metode optimizacija razvoja strukture teretnog kolskog parka. Definisanje zahteva za informacijama i statistikom u transportu robe železnicom. Savremena teorija cena u železničkom transportu. Nove tehnologije u transportu robe železnicom. Ekonomski principi, pojam i modeli naknada za korišćenje infrastrukture. Osnovni pojmovi o multimodalnom transportnom operatoru.

Praktična nastava:

Analiza tendencije u transportu robe železnicom u prošlosti i sadašnjosti u korelaciji sa okruženjem. Praktični primeri predviđanja obima transporta. Analize rezultata pojedinih studija o uticaju saobraćaja na životnu sredinu i proceni eksternih troškova u njima. Analiza kretanja strukture teretnih kola i tendencije u Srbiji i svetu. EDI tehnologija i primena na železnici. Primeri izračunavanja naknade za korišćenje infrastrukture za odabrane zemlje. Primeri modela organizovanosti železničkih preduzeća za  transport robe.

Literatura

1. Branislav Z. Bošković - Pisani materijal i prezentacije u formi RR koja se ''kače'' na sajt SF posle svakog  održanog časa

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi