Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Одабрана поглавља из транспорта робе железницом

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Овладавање и проширење знања са најновијим теоријским и практичним знањима, методама и информација-ма везаним за поједине делове система транспорта робе железницом за које се сваки студент определи и оспособљавање за анализу, оптимизацију и оцену места, могућности и улоге железнице на транспортном тржишту посматраног сегмента транспорта робе или процеса у систему транспорта.

Сваки студент ће:

• дефинисати услове спољнег окружења и унутрашње услове система који одређују позицију железнице на транспортном тржишту и њене могућности на истом;
  • користити моделе оптимизације структуре теретног колског парка;
  • дефинисати параметре квалитета услуге и захтеве корисника услуге у том погледу;
  • дефинисати захтеве за информацијама у транспортном процесу који потичу од корисника услуга;
  • упознати се са новим технолошким концептима транспорта робе железницом;
  • анализирати утицај промене у регулаторном оквиру на транспорт робе железницом.

Студентима ће моћи да кроз колоквијуме у облику теста са понуђеним одговорима положе писмени испит и ди-ректно се квалификују за усмени испит. У току семестра су 4 теста која имају и улогу обезбеђења континуитета у учењу и активног присуства. Уколико то не постигну полагаће писмени испит, такође, у облику теста.

Теоријска настава:

Предвиђање транспорта робе железницом. Одрживи развој и екстерни трошкови и њихов утицај на позицију железнице на транспортном тржишту. Параметри квалитета транспорта робе железницом. Управљање квалитетом транспорта робе. Методе оптимизација развоја структуре теретног колског парка. Дефинисање захтева за информацијама и статистиком у транспорту робе железницом. Савремена теорија цена у железничком транспорту. Нове технологије у транспорту робе железницом. Економски принципи, појам и модели накнада за коришћење инфраструктуре. Основни појмови о мултимодалном транспортном оператору.

Практична настава:

Анализа тенденције у транспорту робе железницом у прошлости и садашњости у корелацији са окружењем. Практични примери предвиђања обима транспорта. Анализе резултата појединих студија о утицају саобраћаја на животну средину и процени екстерних трошкова у њима. Анализа кретања структуре теретних кола и тенденције у Србији и свету. EDI технологија и примена на железници. Примери израчунавања накнаде за коришћење инфраструктуре за одабране земље. Примери модела организованости железничких предузећа за  транспорт робе.

Литература

1. Бранислав З. Бошковић - Писани материјал и презентације у форми РР која се ''каче'' на сајт СФ после сваког  одржаног часа

Број часова активне наставе

Остали часови