Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije - Master

Naziv predmeta: Metaheuristički algoritmi inspirisani prirodom i primene u saobraćaju

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Operaciona istraživanja, Analiza transportnih mreža

Cilj predmeta

Ishod predmeta

Nakon završenog kursa svaki student će steći znanja o:
• Algoritmima inspirisanim prirodom,
• Inteligenciji grupe,
• Optimizaciji kolonijom pčela,
• Optimizaciji kolonijom mrava,
• Genetskom algoritmu,
• Pojedinim kombinatornim problemima Operacionih istraživanja i načinu za njihovo rešavanje.
• Brojnim primenama ovih algoritama na složene probleme u saobraćaju i transportu.
• Analizi dobijenih rešenja nakon primene nekog od algoritama i vršenju analize osetljivosti.
Najuspešniji studenti će se osposobiti da rešavju složene zadatke kombinatorne prirode i da na kraju analiziraju i uporede rešenja dobijena primenom raznorodnih metaheuristika.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:
Metaheuristike inspirisane procesima u prirodi, Biološka osnova, Algoritmi inspirisani ponašanjem pčela u prirodi. Optimizacija kolonijom pčela, Dve varijante algoritma Optimizacija kolonijom pčela, Veštačke pčele i Fazi logika, Paralelizacija algoritma Optimizacija kolonijom pčela, Optimizacija kolonijom mrava, Veštački mravi i Fazi logika, Genetski algoritam, Kodiranje, Reprodukcija i mehanizmi izbora roditelja. Primene algoritama inspirisanih prirodom na rešavanje kombinatornih optimizacionih zadataka u saobraćaju i transportu.

Praktična nastava:
Na vežbama se rade zadaci iz metodskih jedinica pobrojanih u okviru teorijske nastave, kao i odbrana seminarskih radova studenata.

Literatura

1. Teodorović D., Šelmić M., Računarska inteligencija u saobraćaju. Saobraćajni fakultet, 2012.
  2. Colorni A., Dorigo M., Maffioli F., Maniezzo V., Righini G., Trubian M. (1996) Heuristics from nature for hard combinatorial problems, International Transactions in Operational Research 3, pp. 1–21.
  3. Davidović T., Ramljak D., Šelmić M., Teodorović D. (2010) Bee colony optimization for p-center problem, Computers & Operations Research,  doi:10.1016/j.cor.2010.12.002
  4. Dorigo M., Gambardella L.M. (1997) Ant Colonies for the Traveling Salesman Problem, BioSystems 43, pp. 73–81.
  5. Šelmić M., Teodorović D., Vukadinović K. (2010) Locating inspection facilities in traffic networks: an artificial intelligence approach, Transportation Planning and Technology 33, pp.  481-493.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: