Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије - Мастер

Назив предмета: Метахеуристички алгоритми инспирисани природом и примене у саобраћају

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: Операциона истраживања, Анализа транспортних мрежа

Након завршеног курса сваки студент ће стећи знања о:
• Алгоритмима инспирисаним природом,
• Интелигенцији групе,
• Оптимизацији колонијом пчела,
• Оптимизацији колонијом мрава,
• Генетском алгоритму,
• Појединим комбинаторним проблемима Операционих истраживања и начину за њихово решавање.
• Бројним применама ових алгоритама на сложене проблеме у саобраћају и транспорту.
• Анализи добијених решења након примене неког од алгоритама и вршењу анализе осетљивости.
Најуспешнији студенти ће се оспособити да решавју сложене задатке комбинаторне природе и да на крају анализирају и упореде решења добијена применом разнородних метахеуристика.

Теоријска настава:
Метахеуристике инспирисане процесима у природи, Биолошка основа, Алгоритми инспирисани понашањем пчела у природи. Оптимизација колонијом пчела, Две варијанте алгоритма Оптимизација колонијом пчела, Вештачке пчеле и Фази логика, Паралелизација алгоритма Оптимизација колонијом пчела, Оптимизација колонијом мрава, Вештачки мрави и Фази логика, Генетски алгоритам, Kодирање, Репродукција и механизми избора родитеља. Примене алгоритама инспирисаних природом на решавање комбинаторних оптимизационих задатака у саобраћају и транспорту.

Практична настава:
На вежбама се раде задаци из методских јединица побројаних у оквиру теоријске наставе, као и одбрана семинарских радова студената.

Литература

1. Теодоровић Д., Шелмић М., Рачунарска интелигенција у саобраћају. Саобраћајни факултет, 2012.
  2. Colorni A., Dorigo M., Maffioli F., Maniezzo V., Righini G., Trubian M. (1996) Heuristics from nature for hard combinatorial problems, International Transactions in Operational Research 3, pp. 1–21.
  3. Davidović T., Ramljak D., Šelmić M., Teodorović D. (2010) Bee colony optimization for p-center problem, Computers & Operations Research,  doi:10.1016/j.cor.2010.12.002
  4. Dorigo M., Gambardella L.M. (1997) Ant Colonies for the Traveling Salesman Problem, BioSystems 43, pp. 73–81.
  5. Šelmić M., Teodorović D., Vukadinović K. (2010) Locating inspection facilities in traffic networks: an artificial intelligence approach, Transportation Planning and Technology 33, pp.  481-493.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: