Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Sistemi transporta robe

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Tehnologija transporta robe

Cilj predmeta

Cilj predmeta je ovladavanje naučnim i stručnim znanjima, metodama i informacijama o upravljanju složenim sistemima gradskog i drumskog transporta robe

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

• organizuje proces planiranja transporta i sistema za distribuciju robe,
  • definiše ciljeve i parametre kvaliteta drumskog i gradskog transporta robe,
  • analizira uticaj regulatornog okvira na drumski transport robe,
  • izvrši izbor optimalnih modela organizacije i upravljanja složenim sistemima za transport robe,
  • projektuje organizaciju i upravljanje transportnim preduzećem,
  • organizuje i upravlja transportnim preduzećima i voznim parkovima za sopstvene potrebe,
  • obavlja nadzor nad kvalitetom usluga i sticanjem i raspodelom prihoda u drumskom transportu robe.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Tržište drumskog transporta robe. Sistemi distribucije robe. Regulatorni okviri u kome funkcionišu. Evropske politike u oblasti drumskog transporta robe. Modeli organizacije i upravljanje složenim  sistema drumskog transporta robe. Oblici podugovaranja. Razrada strukture i funkcionisanja transportnih poslovnih sistema. Fizička, funkcionalna i logička integracija sistema. Sredstva za upravljanje kvalitetom. Razrada modela. Specifičnosti transporta robe u gradovima, transporta robe za sopstvene potrebe i zbirnog transporta robe. Instutucionalni okviri, organizacija i upravljanje.

Integracija drumskog transporta robe sa drugim vidovnim podsistemima transporta robe.

Praktična nastava:

Projektni zadatak (timski rad). Prezentacija rešenja iz projektnog zadatka.

Literatura

1. I. Jovanović, Modeliranje transportnih kapaciteta teretnog autotransporta, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2005.,
  2. S. Cole, Applied Transport Economic : Policy, Management and Decision Making, Kogan Page, London, UK 2005.,
  3. OECD, Delivering the Goods. 21st Century Challenges to Urban Goods Transport, OECD Publications, Paris, 2003.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, interaktivne radionice, studije slučaja, debate, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena:

Završni ispit

Poena:

aktivnost u toku nastave

pismeni ispit

projektni zadatak (studija slučaja)

prezentacija projektnog zadatka