Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Системи транспорта робе

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: Технологија транспорта робе

Циљ предмета је овладавање научним и стручним знањима, методама и информацијама о управљању сложеним системима градског и друмског транспорта робе

По завршетку курса студент ће бити способан да:

• организује процес планирања транспорта и система за дистрибуцију робе,
  • дефинише циљеве и параметре квалитета друмског и градског транспорта робе,
  • анализира утицај регулаторног оквира на друмски транспорт робе,
  • изврши избор оптималних модела организације и управљања сложеним системима за транспорт робе,
  • пројектује организацију и управљање транспортним предузећем,
  • организује и управља транспортним предузећима и возним парковима за сопствене потребе,
  • обавља надзор над квалитетом услуга и стицањем и расподелом прихода у друмском транспорту робе.

Теоријска настава:

Тржиште друмског транспорта робе. Системи дистрибуције робе. Регулаторни оквири у коме функционишу. Европске политике у области друмског транспорта робе. Модели организације и управљање сложеним  система друмског транспорта робе. Облици подуговарања. Разрада структуре и функционисања транспортних пословних система. Физичка, функционална и логичка интеграција система. Средства за управљање квалитетом. Разрада модела. Специфичности транспорта робе у градовима, транспорта робе за сопствене потребе и збирног транспорта робе. Инстутуционални оквири, организација и управљање.

Интеграција друмског транспорта робе са другим видовним подсистемима транспорта робе.

Практична настава:

Пројектни задатак (тимски рад). Презентација решења из пројектног задатка.

Литература

1. И. Јовановић, Моделирање транспортних капацитета теретног аутотранспорта, Саобраћајни факултет, Београд, 2005.,
  2. S. Cole, Applied Transport Economic : Policy, Management and Decision Making, Kogan Page, London, UK 2005.,
  3. OECD, Delivering the Goods. 21st Century Challenges to Urban Goods Transport, OECD Publications, Paris, 2003.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, интерактивне радионице, студије случаја, дебате, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

писмени испит

пројектни задатак (студија случаја)

презентација пројектног задатка