Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Kriptografija i sigurnost informacija

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita:  6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: položene Osnove telekomunikacija

Cilj predmeta

Cilj ovog predmeta je da pomogne studentima u savladavanju osnovnih znanja u području sigurnosti informacija sa perspektive obrade signala, kao i razumevanju savremenih kriptografskih tehnologija i istraživačih problema u toj oblasti.

Ishod predmeta

Osposobljavanje studenata za samostalno rešavanje problema sigurnosti informacija, kao i korišćenje savremenih alata za očuvanje privatnosti, vlasničkih i korisničkih prava nad digitalnim dokumentima. Razvijanje veština u postavljanju pojedinih mera sigurnosti informacija. Implementacija savremenih algoritama sigurnosti u realnim telekomunikacionim sistemima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnove komunikacionih procesa. Teorija detekcije. Osnovni kriptografski alati. Kriptografija javnog i tajnog ključa. Dogovor o ključu. Moderni simetrični blokovski kriptosistemi. Skrivanje podataka kod digitalnih slika. Osnovni termini sigurnosti informacija. Upravljanje pristupom informacijama. Digitalni potpis i sertifikati. Osnovni principi votermarkinga. Autentifikacija votermarkinga. Ataci kod votermarkinga. Multibitno utiskivanje. Teorija oštećenja informacija. Upravljanje digitalnim pravom. Osnovni aspekti kopirajta.

Praktična nastava:

Seminari, računske vežbe, vežbe u računarskoj učionici, izrada projektnog zadatka. Kroz računske vežbe studenti treba da savladaju matematičke instrumente i metode uvedene na predavanjima. U okviru laboratorijskih vežbi, studenti se upoznaju sa osnovnim karakteristikama softverskih rešenja koja se koriste u kriptografskim aplikacijama i pristupaju samostalnoj izradi jednostavnijih aplikacija.

Lliteratura

1. L.C. Washington, W. Trappe, Introduction to Cryptography with Coding Theory, Prentice Hall, 2001.,
  2. R.Oppliger, Contemporary Cryptography, Artech House, 2005.,
  3. N.Ferguson, B.Schneier, Practical Cryptography, Wiley, 2003.,
  4. I. Cox, M. Miller, J. Bloom, Digital Watermarking, Morgan Kaufman Publishers, 2001.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, korišćenje prezentacija, seminari, vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: