Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Криптографија и сигурност информација

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита:  6 ЕСПБ

Услов: положене Основе телекомуникација

Циљ овог предмета је да помогне студентима у савладавању основних знања у подручју сигурности информација са перспективе обраде сигнала, као и разумевању савремених криптографских технологија и истраживачих проблема у тој области.

Оспособљавање студената за самостално решавање проблема сигурности информација, као и коришћење савремених алата за очување приватности, власничких и корисничких права над дигиталним документима. Развијање вештина у постављању појединих мера сигурности информација. Имплементација савремених алгоритама сигурности у реалним телекомуникационим системима.

Теоријска настава:

Основе комуникационих процеса. Теорија детекције. Основни криптографски алати. Криптографија јавног и тајног кључа. Договор о кључу. Модерни симетрични блоковски криптосистеми. Скривање података код дигиталних слика. Основни термини сигурности информација. Управљање приступом информацијама. Дигитални потпис и сертификати. Основни принципи вотермаркинга. Аутентификација вотермаркинга. Атаци код вотермаркинга. Мултибитно утискивање. Теорија оштећења информација. Управљање дигиталним правом. Основни аспекти копирајта.

Практична настава:

Семинари, рачунске вежбе, вежбе у рачунарској учионици, израда пројектног задатка. Кроз рачунске вежбе студенти треба да савладају математичке инструменте и методе уведене на предавањима. У оквиру лабораторијских вежби, студенти се упознају са основним карактеристикама софтверских решења која се користе у криптографским апликацијама и приступају самосталној изради једноставнијих апликација.

Ллитература

1. L.C. Washington, W. Trappe, Introduction to Cryptography with Coding Theory, Prentice Hall, 2001.,
  2. R.Oppliger, Contemporary Cryptography, Artech House, 2005.,
  3. N.Ferguson, B.Schneier, Practical Cryptography, Wiley, 2003.,
  4. I. Cox, M. Miller, J. Bloom, Digital Watermarking, Morgan Kaufman Publishers, 2001.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, коришћење презентација, семинари, вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: