Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Modeliranje, simulacija i animacija

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Nagli razvoj računarske tehnike, pojava  usko specijalizovanih simulacionih jezika (SIMULA, GPSS, SIMSCRIPT i dr.  ), pojava simulacionih programskih paketa (Arena, Automod i dr.. ), napredak u metodologiji simulacije učinili su da računarska simulacija bude široko prihvaćena i korišćena. U pojedinim fazama istraživanja projekta izvođenja eksperimenta je onemogućeno zbog komplikovanosti, dugotrajnosti, velikih novčanih ulaganja ili bezbednosti ispitivanja, pa se u takvim slučajevima pribegava simulaciji. Ovaj metod ima niz prednosti i uspešno rešava problem složenosti. Simulacija se može koristiti u fazi projektovanja pre nego što se sistem izgradi, ili za analizu efikasnosti funkcionisanja postojećih sistema. Tada služi kao sredstvo analize u cilju predviđanja promena kod postojećih sistema i sredstvo predviđanja performansi novih sistema.

Ishod predmeta

Razumevanje osnovnih principa simulacionog modeliranja. Savladavanje faza koje su neophodne pri realizaciji simulacionih procesa. Studenti će naučiti pojedine simulacione jezike i biće upoznati sa pojedinim programskim paketima, njihovim okruženjem i korišćenjem. Studenti će biti osposobljeni da primene simulacionu motodologiju za analizu funkcionisanja sistema  iz  stručnih oblasti za koje se školuju, kroz izradu odgovarajućih simulacionih modela..

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Sistemski koncepti modeliranja. Specifikacija sistema sa diskretnim događajima. Morfizmi sistema. Hijerarhijski morfizmi za specifikaciju sistema. DEVS (Discrete Event System Specification) formalizmi. Predstavljanje sistema pomoću DEVS -a. DEVS modeli. Višekomponentni DEVS: modularnost i hijerarhija. Realizacija formalizama. Savremena okruženja za razvoj simulacionih modela - HLA. Uvod u HLA (High Level Architecure). Integracija HLA i postojećih simulacionih alata. Interoperabilnost. Distribuirani sistemi. Modeliranje i apstrakcija u višenivovskoj simulaciji. Distribuirana simulacija. Simulacija  zasnovana na Web-u. Veštačka inteligencija i simulacija. Savremeni trendovi u razvoju simulacije. Integracija računarske simulacije, veštačke inteligencije, računarskih mreža i multimedijalnih tehnologija. Računarska animacija i jezik VRML.

Praktična nastava:

DEVS (Discrete Event System Specification) formalizmi. Predstavljanje sistema pomoću DEVS-a. DEVS modeli. Višekomponentni DEVS. Realizacija formalizama. HLA (High Level Architecure). Integracija HLA i postojećih simulacionih alata. Distribuirana simulacija. Simulacija  zasnovana na Web-u. Računarska animacija i jezik VRML.

Literatura

1. B. P. Zeigler, H. Praehofer and T. G. Kim, Theory of Modeling and Simulation: integrating Discrete Event and Continuous Complex Dynamic Systems, Academic Press, Ѕan Diego, 2000.,
  2. F. Kuhl, R. Weatherly and J. Dahmann, Creating Computer Simulation Systems: an Introduction to the High Level Architecture,  Prentice-Hall, Inc, 1999.,
  3. R. M. Fujimoto, Paralel and Distribution Simulation Systems, 1st edition, John Willey Sons, 1999.,
  4. Lawrence E. Widman. Konneth A. Loparo, Norman R. Nielsen, Artificial Intelligence, Simulation, and Modeling, John Wiley and Sons, New York, 1989.,
  5. Object-Oriented Simulation,  Edited by G.W. Zobrist and J. V. Leonard, IEEE PRESS, New York, 1997.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, rad u laboratoriji.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: