Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Poštanska tehnologija

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema

Cilj predmeta

Cilj je da se steknu osnovna stručna znanja iz posebnih - novih tehnologija u poštanskom saobraćaju i poslovanju. Takođe, ostvaruje se veza i dopuna znanja koja su obuhvaćena u srodnim predmetima.

Ishod predmeta

Student će naučiti principe i trend razvoja savremenih poštanskih tehnologija. Student se upuznaje sa tehničkim karakteristikama i mogućnostima novih tehnoloških uređaja. Razumeće nove tehnologije i potrebu stalnog inoviranja i unapređenja sistema. Student će biti sposoban da praktično uradi segmente projekta sa novim tehnologijama i da tehnoekonomski obrazloži njihovu primenu.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Savremeni sistemi za obeležavanje i identifikaciju pošiljaka, roba, tereta i transportnih sredstava. Automatska identifikacija poštanskih pošiljaka, roba, tereta i transportnih sredstava. Tehnologija optičkog prepoznavanja znakova. Radio frekvencijska identifikacija (RFID). Tehnologija za skretanje i usmeravanje paketa i ambalaže. Tipovi i karakteristike skretnica za mehaničko usmeravanje - razvrstavanje. Informacioni - uslužni kiosci (šalteri). Mobilni računari i struktura sistema. Tehnički sistemi za obradu novčanica i kovanog novca.

Praktična nastava:

Bar kod sistemi za obeležavanje, RFID sistemi za obeležavanje. Materijalni tok i informacioni tok. Sistemi za automatsku identifikaciju paketa - VIPAK. Područja primene RFID tehnologije. RFID standardi i oprema. Ke-Box logistički sistemi za dostavu (pošiljaka, roba, ...). Primena mobilnih računara u poštanskim uslugama.

Literatura

1. M. Bukumirović, Mehanizacija i aušomašizacija u ioššanskom saobraćaju, Saobraćajni fakultet, Beograd 1997.,
  2. M. Bukumirović, Automatizacija procesa rada u poštanskim sistemima, Saobraćajni fakultet, Beograd 1999.,
  3. J. Vladić, Mehanizacija i tehnologija pretovara (neprekidni transport i specijalne mašine i uređaji), Tehnički fakultet, Novi Sad, 2005.,
  4. D. Marković, B. Grgurović, Poštanski saobraćaj, Saobraćajni fakultet, Beograd 2006.,
  5. Simpozijum o novim tehnologijama u PTT-u (POSTEL),
  6. Domaći i strani časopisi koji se bave problematikom automatizacije u poštanskom saobraćaju (Postal technology Int, Tehnička dijagnostika, Tehnika, Savremena Pošta, PTT Saobraćaj).

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja eh-katedra, vežbe, seminarski radovi sa prezentacijama.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: