Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Поштанска технологија

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема

Циљ је да се стекну основна стручна знања из посебних - нових технологија у поштанском саобраћају и пословању. Такође, остварује се веза и допуна знања која су обухваћена у сродним предметима.

Студент ће научити принципе и тренд развоја савремених поштанских технологија. Студент се упузнаје са техничким карактеристикама и могућностима нових технолошких уређаја. Разумеће нове технологије и потребу сталног иновирања и унапређења система. Студент ће бити способан дa практично уради сегменте пројекта са новим технологијама и да техноекономски образложи њихову примену.

Теоријска настава:

Савремени системи за обележавање и идентификацију пошиљака, роба, терета и транспортних средстава. Аутоматска идентификација поштанских пошиљака, роба, терета и транспортних средстава. Технологија оптичког препознавања знакова. Радио фреквенцијска идентификација (RFID). Технологија за скретање и усмеравање пакета и амбалаже. Типови и карактеристике скретница за механичко усмеравање - разврставање. Информациони - услужни киосци (шалтери). Мобилни рачунари и структура система. Технички системи за обраду новчаница и кованог новца.

Практична настава:

Бар код системи за обележавање, RFID системи за обележавање. Материјални ток и информациони ток. Системи за аутоматску идентификацију пакета - ВИПАК. Подручја примене RFID технологије. RFID стандарди и опрема. Ke-Box логистички системи за доставу (пошиљака, роба, ...). Примена мобилних рачунара у поштанским услугама.

Литература

1. М. Букумировић, Механизација и аушомашизација у иошшанском саобраћају, Саобраћајни факултет, Београд 1997.,
  2. М. Букумировић, Аутоматизација процеса рада у поштанским системима, Саобраћајни факултет, Београд 1999.,
  3. Ј. Владић, Механизација и технологија претовара (непрекидни транспорт и специјалне машине и уређаји), Технички факултет, Нови Сад, 2005.,
  4. Д. Марковић, Б. Гргуровић, Поштански саобраћај, Саобраћајни факултет, Београд 2006.,
  5. Симпозијум о новим технологијама у ПТТ-у (ПОСТЕЛ),
  6. Домаћи и страни часописи који се баве проблематиком аутоматизације у поштанском саобраћају (Postal technology Int, Техничка дијагностика, Техника, Савремена Пошта, ПТТ Саобраћај).

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ех-катедра, вежбе, семинарски радови са презентацијама.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: