Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Rutiranje u komunikacionim mrežama

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema

Cilj predmeta

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim principima i metodama rutiranja u komunikacionim mrežama koje koriste savremeni poštanski sistemi.

Ishod predmeta

Definisanje osnovnih principa za rešavanje problema rutiranja u komunikacionim - računarskim mrežama. Definisanje kriterijuma rutiranja. Analiza i poređenje efikasnosti različitih strategija i algoritama rutiranja. Kreiranje modela rutiranja.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Uvod u rutiranje - definisanje osnovnih pojmova. Ruteri. Protokoli rutiranja. Metode statičkog i dinamičkog rutiranja. Pregled i klasifikacija algoritama rutiranja. Rutiranje u mrežama sa paketskom komutacijom. Procedura rutiranja paketa (datagrama). Rutiranje u optičkim WDM mrežama. Napredne metode rutiranja. Rutiranje u POSTNET računarskoj mreži.

Praktična nastava:

Statičko i dinamičko rutiranje. Analiza performansi algoritama rutiranja po najkraćoj ruti, alternativnog i iscrpljujućeg rutiranja. Algoritmi rutiranja i dodele talasnih dužina u optičkim mrežama. Primena i testiranje algoritama rutiranja u POSTNET mreži.

Literatura

1. Goran Z. Marković, Dinamičko rutiranje saobraćaja u telekomunikacionim mrežama, Zadužbina Andrejević, Beograd 2003.,
  2. Goran Z. Marković, Optimizacija korišćenja resursa u optičkim mrežama sa rutiranjem po talasnim dužinama, doktorska disertacija, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2007.,
  3. Michall Pioro, Deepankar Medhi, Routing, Flow, and Capacity Design in Communication and Computer Networks, Morgan Kaufmann, Elsevier, San Francisco, 2004.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: