Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Рутирање у комуникационим мрежама

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема

Циљ предмета је упознавање студената са основним принципима и методама рутирања у комуникационим мрежама које користе савремени поштански системи.

Дефинисање основних принципа за решавање проблема рутирања у комуникационим - рачунарским мрежама. Дефинисање критеријума рутирања. Анализа и поређење ефикасности различитих стратегија и алгоритама рутирања. Креирање модела рутирања.

Теоријска настава:

Увод у рутирање - дефинисање основних појмова. Рутери. Протоколи рутирања. Методе статичког и динамичког рутирања. Преглед и класификација алгоритама рутирања. Рутирање у мрежама са пакетском комутацијом. Процедура рутирања пакета (датаграма). Рутирање у оптичким WDМ мрежама. Напредне методе рутирања. Рутирање у ПОСТНЕТ рачунарској мрежи.

Практична настава:

Статичко и динамичко рутирање. Анализа перформанси алгоритама рутирања по најкраћој рути, алтернативног и исцрпљујућег рутирања. Алгоритми рутирања и доделе таласних дужина у оптичким мрежама. Примена и тестирање алгоритама рутирања у ПОСТНЕТ мрежи.

Литература

1. Горан З. Марковић, Динамичко рутирање саобраћаја у телекомуникационим мрежама, Задужбина Андрејевић, Београд 2003.,
  2. Горан З. Марковић, Оптимизација коришћења ресурса у оптичким мрежама са рутирањем по таласним дужинама, докторска дисертација, Саобраћајни факултет, Београд, 2007.,
  3. Мichall Pioro, Deepankar Medhi, Routing, Flow, and Capacity Design in Communication and Computer Networks, Morgan Kaufmann, Elsevier, San Francisco, 2004.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: