Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Viši kurs šinskih urbanih sistema

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Ovladavanje najnovijim teorijskim i praktičnim  znanja o šinskim urbanim sistemima kao i osposobljavanje studenata za planiranje i organizaciju šinskog urbanog saobraćaja

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će:

• analizira saobraćajne sisteme gradova
  • definisati osnovne elemente šinskih sistema
  • analizira osnovne principe planiranja urbanog saobraćaja
  • opisati tehničke i tehnološke performanse šinskih sistema
  • opiše i analizira tarifske sisteme

Najbolji student će:

• analizirati probleme upravljanja i organizacije šinskih urbanih sistema
  • uporediti više šinskih sistema
  • planirati  funkcionisanje šinskih sistema u skladu sa drugim saobraćajnim sistemima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Analize saobraćajnih sistema većih gradova.  Metode i parametri planiranja. Modeliranje prevoza. Prednosti vučno-eksploatacionih perfomansi  šinskih sistema u odnosu na druge, posebno u urbanim sredinama Upravljanje i organizacija šinskih urbanih sistema. Tarife i tarifska politika. Elementi drugih saobraćajnih sistema u urbanim sredinama i koordinacija sa šinskim

Praktična nastava:

Mesto šinskih sistema u familiji standardnih vidova prevoza. Trendovi u pristupu i korišćenje kapaciteta šinskih urbanih sistema. Karakteristike infrastrukture različitih šinskih sistema.  Analize saobraćajnih sistema većih gradova. Zahtevi za određivanje optimalnih karakteristika vozila. Modeli vidovnih raspodela. Metodologija određivanja optimalnih karakteristika vozila. Organizacija i upravljanje šinskim sistemima u okviru javnog urbanog saobraćaja Poseta transportnom preduzeću radi upoznavalja sa sistemom kako funkcioniše. Predlog mera za poboljšanje kvaliteta prevoza na linijama šinskih urbanih sistema. Današnji trendovi u razvoju šinskih urbanih sistema. Diskusija o predloženim rešeljima šinskih sistema u svetu. Izrada projekta (studije slučaja). Prezentacija projekta.

V. Vučić, Transportation for liveable sities, CUPR PRESS, New Jersey, USA, 2000

W. R.Faulks, Urban and rural transport, Ian Allan Ltd., Canada, 1981.

S.C.Papacostas, Fundamentals of transport engineering, Prentice Hall International Ed. London, UK, 1987.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, rad u laboratoriji, stručna praksa, interaktivni projekti, studije slučaja, debate, timske prezentacije, posete preduzećima i gostujući predavači.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena:

Završni ispit

Poena:

aktivnost u toku nastave

usmeni ispit

projektni zadatak (studija slučaja)

prezentacija projekta