Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Виши курс шинских урбаних система

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Овладавање најновијим теоријским и практичним  знања о шинским урбаним системима као и оспособљавање студената за планирање и организацију шинског урбаног саобраћаја

По завршетку курса студент ће:

• aнализира саобраћајне системе градова
  • дефинисати основне елементе шинских система
  • анализира основне принципе планирања урбаног саобраћаја
  • описати техничке и технолошке перформансе шинских система
  • опише и анализира тарифске системе

Најбољи студент ће:

• анализирати проблеме управљања и организације шинских урбаних система
  • упоредити више шинских система
  • планирати  функционисање шинских система у складу са другим саобраћајним системима.

Теоријска настава:

Анализе саобраћајних система већих градова.  Методе и параметри планирања. Моделирање превоза. Предности вучно-експлоатационих перфоманси  шинских система у односу на друге, посебно у урбаним срединама Управљање и организација шинских урбаних система. Тарифе и тарифска политика. Елементи других саобраћајних система у урбаним срединама и координација са шинским

Практична настава:

Mесто шинских система у фамилији стандардних видова превоза. Трендови у приступу и коришћење капацитета шинских урбаних система. Карактеристике инфраструктуре различитих шинских система.  Анализе саобраћајних система већих градова. Захтеви за одређивање оптималних карактеристика возила. Модели видовних расподела. Методологија одређивања оптималних карактеристика возила. Организација и управљање шинским системима у оквиру јавног урбаног саобраћаја Посета транспортном предузећу ради упознаваља са системом како функционише. Предлог мера за побољшање квалитета превоза на линијама шинских урбаних система. Данашњи трендови у развоју шинских урбаних система. Дискусија о предложеним решељима шинских система у свету. Израда пројекта (студије случаја). Презентација пројекта.

В. Вучић, Transportation for liveable sities, CUPR PRESS, New Jersey, USA, 2000

W. R.Faulks, Urban and rural transport, Ian Allan Ltd., Canada, 1981.

S.C.Papacostas, Fundamentals of transport engineering, Prentice Hall International Ed. London, UK, 1987.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији, стручна пракса, интерактивни пројекти, студије случаја, дебате, тимске презентације, посете предузећима и гостујући предавачи.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена:

активност у току наставе

усмени испит

пројектни задатак (студија случаја)

презентација пројекта