Studijski program: SAOBRAĆAJ

Modul/Smer: Menadžment i ekonomija u transportu i komunikacijama

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije - master

Naziv predmeta: Regulatorni okviri i politika komunikacija u EU

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata regulativnim okvirima i politikom transporta i komunikacija u kontekstu evropskih integracija.

Ishod predmeta

Po završetku kursa svaki student će biti sposoban da:

• definiše pojmove i aspekte regulative i politike transporta i komunikacija;
  • opiše i analizira specifičnosti regulative i politike EU sa posebnim osvrtom na implikacije na zemlje u procesu evropskih integracija;
  • analizira i komentariše osnovna dokumenta transportne i komunikacione politike;
  •  razlikuje zelene i bele knjige transportne politike i politike telekomunikacija EU, kao i prateće uredbe i direktive;
  • opiše najvažnije evropske projekte iz oblasti politike transporta i komunikacija.

Po završetku kursa najbolji studenti će biti sposobni da:

• analizira i upoređuje odredbe i smernice politike i regulative transporta i komunikacija zemalja EU i zemalja u razvoju i tranziciji;
  • analiziraju mogućnosti kvantifikacije efekata regulativne transformacije transporta i komunikacija zemanja u razvoju i tranziciji.

Teorijska nastava:

1.    Politika elektronskih komunikacija – osnovni pojmovi, aspekti i principi
2.    EU – istorijat, uređenje, institucije, zakoni, struktura odlučivanja, procesi i problemi proširenja
3.    Pregled postojećih regulativnih, pravnih i okvira politike elektronskih komunikacija
4.    Strateška dokumenta  evropske telekomunikacione politike (White and Green papers)
5.     Implementacija mera politike -Akcioni planovi Bele knjige o transportu i revizije; Akcioni planovi eEurope i eSEE – agende i revizije
6.    Politika t komunikacija u zemljama jugo-istočne Evrope

Praktična nastava:

Seminarski i istraživački radovi na temu evropske telekomunikacione politike. Interaktivne radionice – obuka za definisanje/izbor i kvantifikovanje osnovnih pitanja i aspekata razvoja nacionalnih politika telekomunikacija prema politici EU ( primena metoda SWOT, Benčmarking, Portfolio matrice)

Literatura

S. A. Pejčić-Tarle, Saobraćajna ekonomika i politika, Saobraćajni fakultet, Beograd, Srbija, 2006.
N. M. Gospić, Osnove upravljanja telekomunikacijama, Saobraćajni fakultet, Beograd, Srbija, 2004.
A. Alabau and L. Guijarro, The electronic communications policy of the European Union, Universidad Politécnica de Valencia, 2011

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Ex-katedra uz korišćenje Power Point prezentacija; Gostovanje stručnjaka iz prakse/ javne uprave u skladu sa interesovanjem studenata; Samostalni radovi studenata - prezentovanje studija slučaja i pozitivnih svetskih i evropskih primera. Interaktivna nastava u formi radionica; organizovane diskusije (debate) - analize studija slučaja.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena:70