Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Модул/Смер: Менаџмент и економија у транспорту и комуникацијама

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије - мастер

Назив предмета: Регулаторни оквири и политика комуникација у ЕУ

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Упознавање студената регулативним оквирима и политиком транспорта и комуникација у контексту европских интеграција.

По завршетку курса сваки студент ће бити способан да:

• дефинише појмове и аспекте регулативе и политике транспорта и комуникација;
  • опише и анализира специфичности регулативе и политике ЕУ са посебним освртом на импликације на земље у процесу европских интеграција;
  • анализира и коментарише основна документа транспортне и комуникационе политике;
  •  разликује зелене и беле књиге транспортне политике и политике телекомуникација ЕУ, као и пратеће уредбе и директиве;
  • опише најважније европске пројекте из области политике транспорта и комуникација.

По завршетку курса најбољи студенти ће бити способни да:

• анализира и упоређује одредбе и смернице политике и регулативе транспорта и комуникација земаља ЕУ и земаља у развоју и транзицији;
  • анализирају могућности квантификације ефеката регулативне трансформације транспорта и комуникација земања у развоју и транзицији.

Теоријска настава:

1.    Политика електронских комуникација – основни појмови, аспекти и принципи
2.    ЕУ – историјат, уређење, институције, закони, структура одлучивања, процеси и проблеми проширења
3.    Преглед постојећих регулативних, правних и оквира политике електронских комуникација
4.    Стратешка документа  европске телекомуникационе политике (White and Green papers)
5.     Имплементација мера политике -Акциони планови Беле књиге о транспорту и ревизије; Акциони планови еЕurope i eSEE – агенде и ревизије
6.    Политика т комуникација у земљама југо-источне Европе

Практична настава:

Семинарски и истраживачки радови на тему европске телекомуникационе политике. Интерактивне радионице – обука за дефинисање/избор и квантификовање основних питања и аспеката развоја националних политика телекомуникација према политици ЕУ ( примена метода SWOT, Бенчмаркинг, Портфолио матрице)

Литература

С. А. Пејчић-Тарле, Саобраћајна економика и политика, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 2006.
Н. М. Госпић, Основе управљања телекомуникацијама, Саобраћајни факултет, Београд, Србија, 2004.
A. Alabau and L. Guijarro, Тhe electronic communications policy of the European Union, Universidad Politécnica de Valencia, 2011

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Еx-катедра уз коришћење Power Point презентација; Гостовање стручњака из праксе/ јавне управе у складу са интересовањем студената; Самостални радови студената - презентовање студија случаја и позитивних светских и европских примера. Интерактивна настава у форми радионица; организоване дискусије (дебате) - анализе студија случаја.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:70