Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Teorija rada operatora, železničke
                               mreže
i organizacija vuče

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 7 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Tehnologija transporta robe železnicom

Cilj predmeta

Ovladavanje najnovijim teorijskim i praktičnim znanjima, metodama i informacijama o organizaciji rada upravljača infrastrukture i operatora, optimizaciji lokomotivskog parka, rada vučnog osoblja i savremenog sistema održavanja železničkih vozila.. Osposobljavanje za analizu i ocenu različitih načina organizacije rada na železničkoj mreži.

Ishod predmeta

Svaki student će biti u mogućnosti da :

• da analizira osnovne principe rada upravljača infrastrukture i operatora
  • analizira uticaj organizacije rada lokomotivskog parka na optimalno korišćenje vučnih vozila
  • analizira osnovne zakonitosti železnice kao sistema i elemenata za utvrđivanje naknade

Najbolji student će biti u mogućnosti da:

• analizirati  rad pojedinih  podsistema železnice
  •  upoređuje rezultate određivanja proračuna visine naknade
  •  definiše  najpovoljnije vozilo bazirano na sistemskom pristupu
  • uporedi  i kreira optimalni rad vučnih vozila i vučnog osoblja

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Kratak istorijski pregled razvoja železničkog saobraćaja. Restrukturiranje i deregulacija železničkog sistema. Principi i pojmovi organizacije železničkog saobraćaja. Zakonitosti i kvantitativni i kvalitativni pokazatelji rada i korišćenja teretnih i putničkih kola i lokomotivskih parkova. Obrt lokomotiva. Posedanje lokomotiva. Turnus voznog osoblja. Troškovi voza sa aspekta operatora i upravljača infrastrukture. Novi pristupi i tehnike u održavanju železničkih vozila. Uticaj kašnjenja voza i poremećaj reda vožnje na rad  operatora i upravljača infrastrukture. Naknade kao element regulacije železničkog tržišta. Usklađivanje pojedinih pokazatelja podsistema železnice.

Praktična nastava:

Osnovni koncept, principi i zakonitosti u železničkom saobraćaju. Usklađivanje pojedinih podsistema železnice. Elementi za utvrđivanje nakanda za pristup i korišćenje železničke infrastrukture. Novi pristupi i tehnike u održavanju železničkih vozila .Višekriterijumski pristup izbora metoda za određivanje visine naknade. Diskusija o primenjenim metodama proračuna naknada u određenim državama. Uporedno posmatranje železnice i ostalih vidova prevoza na transportnom tržištu. Kolokvijumi. Prezentacija projektnog rada.

D. Mandić, Organizacija vuče vozova, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2002.

D. Dinić, Vuča Vozova, Zavod za novinsko-izdavačku i propagandnu delatnost JŽ, Beograd, 1983.

S. Eror, Organizacija železničkog saobraćaja, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1988.

P. Kovačević P., Eksploatacija železnica knjiga I i II, Zavod za NIP delatnost JŽ, Beograd, 1988.

D. Mandić, M. Bugarinović, Pisani materijal i prezentacije sa predavanja i vežbi,  SF, Beograd

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, rad u laboratoriji, stručna praksa, interaktivni projekti, studije slučaja, debate, timske prezentacije, posete preduzećima i gostujući predavači

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: