Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Теорија рада оператора, железничке
                               мреже
и организација вуче

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 7 ЕСПБ

Услов: Технологија транспорта робе железницом

Овладавање најновијим теоријским и практичним знањима, методама и информацијама о организацији рада управљача инфраструктуре и оператора, оптимизацији локомотивског парка, рада вучног особља и савременог система одржавања железничких возила.. Оспособљавање за анализу и оцену различитих начина организације рада на железничкој мрежи.

Сваки студент ће бити у могућности да :

• да анализира основне принципе рада управљача инфраструктуре и оператора
  • анализира утицај организације рада локомотивског парка на оптимално коришћење вучних возила
  • анализира основне законитости железнице као система и елемената за утврђивање накнаде

Најбољи студент ће бити у могућности да:

• анализирати  рад појединих  подсистема железнице
  •  упоређује резултате одређивања прорачуна висине накнаде
  •  дефинише  најповољније возило базирано на системском приступу
  • упореди  и креира оптимални рад вучних возила и вучног особља

Теоријска настава:

Кратак историјски преглед развоја железничког саобраћаја. Реструктурирање и дерегулација железничког система. Принципи и појмови организације железничког саобраћаја. Законитости и квантитативни и квалитативни показатељи рада и коришћења теретних и путничких кола и локомотивских паркова. Обрт локомотива. Поседање локомотива. Турнус возног особља. Трошкови воза са аспекта оператора и управљача инфраструктуре. Нови приступи и технике у одржавању железничких возила. Утицај кашњења воза и поремећај реда вожње на рад  оператора и управљача инфраструктуре. Накнаде као елемент регулације железничког тржишта. Усклађивање појединих показатеља подсистема железнице.

Практична настава:

Основни концепт, принципи и законитости у железничком саобраћају. Усклађивање појединих подсистема железнице. Елементи за утврђивање наканда за приступ и коришћење железничке инфраструктуре. Нови приступи и технике у одржавању железничких возила .Вишекритеријумски приступ избора метода за одређивање висине накнаде. Дискусија о примењеним методама прорачуна накнада у одређеним државама. Упоредно посматрање железнице и осталих видова превоза на транспортном тржишту. Колоквијуми. Презентација пројектног рада.

Д. Мандић, Организација вуче возова, Саобраћајни факултет, Београд, 2002.

Д. Динић, Вуча Возова, Завод за новинско-издавачку и пропагандну делатност ЈЖ, Београд, 1983.

С. Ерор, Организација железничког саобраћаја, Саобраћајни факултет, Београд, 1988.

П. Ковачевић П., Експлоатација железница књига I и II, Завод за НИП делатност ЈЖ, Београд, 1988.

Д. Мандић, М. Бугариновић, Писани материјал и презентације са предавања и вежби,  СФ, Београд

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији, стручна пракса, интерактивни пројекти, студије случаја, дебате, тимске презентације, посете предузећима и гостујући предавачи

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена:

Завршни испит

Поена: