Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Bežične mreže

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da studente upozna sa osnovnim principima planiranja, realizacije i funkcionalnim karakteristikama savremenih bežičnih mreža

Ishod predmeta

Osnovni koncept, principi realizacije i arhitekture bežičnih mreža. Fiksne bežične mreže, Mobilne bežične mreže. Poznavanje  modela i principa projektovanje bežičnih komunikacionih mreža.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Aktuelni trendovi u oblasti bežičnih komunikacija. Ključne tehnologije za realizaciju bežičnih mreža. Principi planiranja i realizacije bežičnih mreža. Bežično umrežavanje, Core (jezgro) mreže.

Fiksni širokopojasni bežični pristup (FWA). Javne mobilne (3G,4G) celularne mreže. Mobilne mesh mreže. Kognitivni radio. Bežične lokalne računarske mreže (WLAN - HIPERLAN, WiFi). Bežične personalne mreže (WPAN - Bluetooth, Ultra Wideband, ZigBee). Inteligentni antenski sistemi. Satelitske VSAT mreže. Radiodifuzne mreže. Taktičke komunikacije. Mobilne senzorske mreže. Ad hoc bežične mreže. Integrisane ad-hok i mreže za šira područja (WWAN). Korporativne mreže. Kampus bežične mreže Softverski definisani radio (SDR). Sigurnost u bežičnim mrežama. Budućnost bežičnih komunikacija.

Praktična nastava:

Tehno-ekonomski aspekti bežičnih komunikacionih sistema.

Literatura

1. S. R. Saunders, A. Aragon-Zavala, Antennas and Propagation for Wireless Communication Systems, Wiley, 2007 (second edition),
  2. W. Webb, Wireless Communications -The Future, John Wiley&Sons, 2007.,
  3. R. Freeman, Radio System Design for Telecommunications, Wiley, 2007.,
  4. D.M. Dobkin, RF Engineering for Wireless Networks: Hardware, Antennas and propagation,Elsevier, 2004.,
  5. W. Gosling, Radio Antennas and propagation: radio engineering Fundamentals, Newnes, 1998.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, stručne posete, interaktivne radionice, timske prezentacije

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: