Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Бежичне мреже

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Циљ предмета је да студенте упозна са основним принципима планирања, реализације и функционалним карактеристикама савремених бежичних мрежа

Основни концепт, принципи реализације и архитектуре бежичних мрежа. Фиксне бежичне мреже, Мобилне бежичне мреже. Познавање  модела и принципа пројектовање бежичних комуникационих мрежа.

Теоријска настава:

Актуелни трендови у области бежичних комуникација. Кључне технологије за реализацију бежичних мрежа. Принципи планирања и реализације бежичних мрежа. Бежично умрежавање, Core (језгро) мреже.

Фиксни широкопојасни бежични приступ (FWA). Јавне мобилне (3Г,4Г) целуларне мреже. Мобилне mesh мреже. Когнитивни радио. Бежичне локалне рачунарске мреже (WLAN - HIPERLAN, WiFi). Бежичне персоналне мреже (WPAN - Bluetooth, Ultra Wideband, ZigBee). Интелигентни антенски системи. Сателитске VSАТ мреже. Радиодифузне мреже. Тактичке комуникације. Мобилне сензорске мреже. Ad hoc бежичне мреже. Интегрисане aд-хок и мреже за шира подручја (WWAN). Корпоративне мреже. Кампус бежичне мреже Софтверски дефинисани радио (SDR). Сигурност у бежичним мрежама. Будућност бежичних комуникација.

Практична настава:

Техно-економски аспекти бежичних комуникационих система.

Литература

1. S. R. Saunders, A. Aragon-Zavala, Antennas and Propagation for Wireless Communication Systems, Wiley, 2007 (second edition),
  2. W. Webb, Wireless Communications -The Future, John Wiley&Sons, 2007.,
  3. R. Freeman, Radio System Design for Telecommunications, Wiley, 2007.,
  4. D.M. Dobkin, RF Engineering for Wireless Networks: Hardware, Antennas and propagation,Elsevier, 2004.,
  5. W. Gosling, Radio Antennas and propagation: radio engineering Fundamentals, Newnes, 1998.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, стручне посете, интерактивне радионице, тимске презентације

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: