Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Optičke mreže

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Sticanje znanja o projektovanju optičkih  mreža uz sagledavanje svih relevantnih tehničih i ekonomskih parametara.

Ishod predmeta

Studenti će kroz upoznavanje sa arhitekturom, protokolima i komponentama optičkih mreža biti u mogućnosti samostalno da izvrše planiranje i projektovanje optičkih linkova mreže.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:
Osnove optičkih mreža. Vrste optičkih mrežnih tehnologija. Pregled transportnih i pristupnih tehnologija. Komponente optičkih mreža. Pasivne optičke mreže: arhitektura i protokoli. BPON. GPON. EPON. Pristupne optičke mreže naredne generacije. Talasno multipleksiranje. FTTx. Hibridne optičko-koaksijalne mreže. Hibridne optičko-bežične mreže. FSO. Primeri realizacije optičkih transportnih i pristupnih mreža u svetu. Tehno-ekonomski aspekti implementacije optičkih komunikacionih sistema u transportni i  pristupni deo mreže. Rutiranje u optičkim mrežama sa talasnim multipleksiranjema. Algoritmi rutiranja i dodele talasnih dužina (RWA). Primene optimizacionih tehnika za rešavanje RWA problema.

Praktična nastava:
Studije slučaja i interaktivne radionice sa temema koje se obrađuju u okviru teorijskog dela nastave. Korišćenje razvijenog softvera za projektovanje optičkog linka.

1. L. G. Kazovsky, et. al, Broadband optical access networks, Wiley, 2011.
  2. C. Lin, ed., Broadband optical access networks and fiber-to-the-home, Wiley, 2006.
  3. J. Prat, Editor, Next-Generation FTTH Passive Optical Networks, Springer 2008
  4. P. E. Green, Fiber to the Home: The New Empowerment, Wiley, 2006.
  5. J. R. Vacca, Optical Networking Best Practices Handbook, Wiley, 2007.
  6. B. Chomycz, Planning Fiber Optic Networks, Mc Graw Hill, 2009.
  7. B. Mukherjee, Optical WDM Networks, Springer, 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, e-learning softver, studije slučaja, debate, simulacije, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: