Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Оптичке мреже

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Стицање знања о пројектовању оптичких  мрежа уз сагледавање свих релевантних техничих и економских параметара.

Студенти ће кроз упознавање са архитектуром, протоколима и компонентама оптичких мрежа бити у могућности самостално да изврше планирање и пројектовање оптичких линкова мреже.

Теоријска настава:
Основе оптичких мрежа. Врсте оптичких мрежних технологија. Преглед транспортних и приступних технологија. Компоненте оптичких мрежа. Пасивне оптичке мреже: архитектура и протоколи. BPON. GPON. ЕPON. Приступне оптичке мреже наредне генерације. Таласно мултиплексирање. FTTx. Хибридне оптичко-коаксијалне мреже. Хибридне оптичко-бежичне мреже. FSO. Примери реализације оптичких транспортних и приступних мрежа у свету. Техно-економски аспекти имплементације оптичких комуникационих система у транспортни и  приступни део мреже. Рутирање у оптичким мрежама са таласним мултиплексирањема. Алгоритми рутирања и доделе таласних дужина (RWA). Примене оптимизационих техника за решавање RWA проблема.

Практична настава:
Студије случаја и интерактивне радионице са темема које се обрађују у оквиру теоријског дела наставе. Коришћење развијеног софтвера за пројектовање оптичког линка.

1. L. G. Kazovsky, et. al, Broadband optical access networks, Wiley, 2011.
  2. C. Lin, ed., Broadband optical access networks and fiber-to-the-home, Wiley, 2006.
  3. J. Prat, Editor, Next-Generation FTTH Passive Optical Networks, Springer 2008
  4. P. E. Green, Fiber to the Home: The New Empowerment, Wiley, 2006.
  5. J. R. Vacca, Optical Networking Best Practices Handbook, Wiley, 2007.
  6. B. Chomycz, Planning Fiber Optic Networks, Mc Graw Hill, 2009.
  7. B. Mukherjee, Optical WDM Networks, Springer, 2006.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, e-learning софтвер, студије случаја, дебате, симулације, тимске презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: