Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Reinžinjering procesa u telekomunikacijama

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje sa osnovama reinžinjeringa, mogućnostima transformacije delova operacija komunikacionih kompanija, metodama analiziranja lanca vrednosti pojedinih operativnih procesa, razvojem proizvoda prema potrebama korisnika, reinžinjering kao deo poslovne politike i identifikacija prednosti koje donosi.

Ishod predmeta

Svi studenti treba da znaju: osnove reinžinjeringa , osnovne operacije komunikacionih kompanija, lanac vrednosti pojedinih operacija, načine identifikacije zahteva korisnika. Najbolji studenti treba da budu osposobnjeni da primene procese reinžinjeringa na odnos prema korisnicima, delove poslovanja koji donose najveće prihode kao i mogućnosti provere primenjenih procesa.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnove reinžinjeringa, struktura komunikacionih kompanija, operatora i servis provajdera. Načini njihovog izlaska na tržište. Definisanje osnovnih operacija komunikacionih operatora, razvoj, kreiranje, prodaja i održavanje pojedinih servisa. Pregled prihoda od pojedinih operacija. Identifikacija lanca vrednosti komunikacione industrije. Povezanost reinžinjeringa i elektronskog poslovanja. Razumevanje potreba korisnika i reinžinjering procesa za odnose sa korisnicima. Proučavanje uspešnih strategija reinžinjeringa komunikacionih kompanija i promene poslovnih politika.

Praktična nastava:

Primeri dobrih praksi. Istraživanje uticaja reinžinjeringa na pojedine procese operatora i servis provajdera. Reinžinjering u telekomunikacionoj industriji.

1. Pisana predavanja i  prezentacije,
  2. M. Hammer, J. Champry Reinžinjering tvrtke, MATE d.o.o. Zagreb, Hrvatska 2004.,
  3. ITU preporuke serije M.,
  4. www. tmforum.org

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe,  studije slučaja, debate, simulacije, timske prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: