Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Analiza rizika

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa matematičkim metodama kojima se sprovodi analiza i kvantifikacija rizika, kao i utvrđivanje nivoa rizika, na osnovu koga se mogu donositi odluke koje bi povećale nivo bezbednosti u železničkom saobraćaju.

Ishod predmeta

Nakon završenog kursa, najbolji studenti će biti osposobljeni da definišu i opišu osnovne postavke i metode teorije rizika, da kreiraju moguća scenarija i stabla događaja pri izvršenju zadatih aktivnosti i investicionih ulaganja vezanih za odvijanje železničkog saobraćaja i železničku infrastrukturu i izvrše analizu i kvantifikaciju rizika zadatih aktivnosti i investicija.

Pri tome, svaki student će biti osposobljen da definiše i opiše osnovne postavke i metode teorije rizika, da analizira zadata scenarija i stabla događaja pri izvršenju zadatih aktivnosti i investicionih ulaganja vezanih za odvijanje železničkog saobraćaja i železničku infrastrukturu i izvrše analizu rizika zadatih aktivnosti i investicija.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnovni koncept sistema analize, pregled metoda, osnovni koncept scenarija, osnovni elementi scenarija, konstrukcija stabla i scenarija, Buleova algebra i primena kod scenarija, određivanje minimalnog Cut Set-a, thnike evaluacije scenarija.

Praktična nastava:

Razrada sadržaja sa predavanja, računske vežbe i primeri, seminarski rad

Literatura

1. W. E. Vesely, F. F. Goldberg, N. H. Roberts, D. F. Haas, Fault tree handbook, Washington, USA, 1981.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Pre­da­va­nja se izvode u vidu auditornih vežbi i predavanja

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: