Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Анализа ризика

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Упознавање студената са математичким методама којима се спроводи анализа и квантификација ризика, као и утврђивање нивоа ризика, на основу кога се могу доносити одлуке које би повећале ниво безбедности у железничком саобраћају.

Након завршеног курса, најбољи студенти ће бити оспособљени да дефинишу и опишу основне поставке и методе теорије ризика, да креирају могућа сценарија и стабла догађаја при извршењу задатих активности и инвестиционих улагања везаних за одвијање железничког саобраћаја и железничку инфраструктуру и изврше анализу и квантификацију ризика задатих активности и инвестиција.

При томе, сваки студент ће бити оспособљен да дефинишe и опишe основне поставке и методе теорије ризика, да анализира задата сценарија и стабла догађаја при извршењу задатих активности и инвестиционих улагања везаних за одвијање железничког саобраћаја и железничку инфраструктуру и изврше анализу ризика задатих активности и инвестиција.

Теоријска настава:

Основни концепт система анализе, преглед метода, основни концепт сценарија, основни елементи сценарија, конструкција стабла и сценарија, Булеова алгебра и примена код сценарија, одређивање минималног Cut Set-a, тхнике евалуације сценарија.

Практична настава:

Разрада садржаја са предавања, рачунске вежбе и примери, семинарски рад

Литература

1. W. E. Vesely, F. F. Goldberg, N. H. Roberts, D. F. Haas, Fault tree handbook, Washington, USA, 1981.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Пре­да­ва­ња се изводе у виду аудиторних вежби и предавања

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: