Studijski program: Saobraćaj

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Posebna oblasti city logistike

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Intermodalni transport, Robni terminali i robno-transportni centri, City logistika

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da student ovlada kreativnim i kvalitativnim-kvantitativnim metodologijama i modelima optimizacije logističkih tokova na području grada. Student će steći znanja za konkretno rešavanje problema city logistike bazirana na savremenim rešenjima - konceptualnim modelima.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

• definiše strukturu baze podataka city logistike;
  • izabere optimalnu koncepciju city logistike za pojedine delatnosti i celovit sistem grada;
  • kreira intermodalna rešenja za različite strukture logističkih zahteva na području grada;
  • identifikuje i kvantifikuje efekte primene city logističkog rešenja;
  • izabere i primeni kvantitativne modele za različite strukture realnih koncepcija city logistike.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Integrisane koncepcije city logistike trgovačkih i industrijskih kompanija, građevinskih i uslužnih preduzeća, kliničkih objekata, kulturnih, administrativnih institucija itd. Metodologija formiranja baze podataka parametara city logistike. Modeliranje city logističkih tokova preko city logističkog terminala. Intermodalni sistemi transporta u city logistici. Podzemni sistemi transporta. Primena hub & spoke koncepta u city logistici. Koncept integracije kurirsko-ekspresnih pošiljki na području grada. Modeli opravdanosti izgradnje city logističkog terminala. City logistika i održivi razvoj grada.

Praktična nastava: vežbe

Izrada integrisanih konceptualnih rešenja city logistike za različite delatnosti. Proračun intenziteta tokova. Identifikacija i kvantifikacija baznih parametara. Izrada tehnološko-prostornih rešenja isporuke robe u užim gradskim zonama i privredno-trgovačkim centrima. Modeliranje različitih koncepcija city logistike i kvantifikacija efekata (tehničko-tehnoloških, organizacionih, ekoloških). Primeri svetskih iskustava.

1. Zečević S., Tadić S., City logistika, Saobraćajni fakultet, 2006.,
  2. Konings R., Priemus H., Nijkamp P., The Future of Automated Freight Transport: Concepts, Design And Implementation, Edward Elgar, 2006.,
  3. Taniguchi E., Thompson R.G., Innovations in freight transport, WIT Press, 2003.,
  4. Glaser J., Kurier-, Express-, Paketdienste und Stadtlogistik, Hussverlag, 2000.,
  5. Taniguchi E., Thompson R.G., City Logistics I, Institute for City Logistics, 1999.,
  6. Kaupp M., City-Logistik als kooperatives Güterverkehrs-Management, Gabler, 1997.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, vežbe, studije slučaja, simulacije, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: