Студијски програм: Саобраћај

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Посебна области city логистике

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: Интермодални транспорт, Робни терминали и робно-транспортни центри, City логистика

Циљ предмета је да студент овлада креативним и квалитативним-квантитативним методологијама и моделима оптимизације логистичких токова на подручју града. Студент ће стећи знања за конкретно решавање проблема city логистике базирана на савременим решењима - концептуалним моделима.

По завршетку курса студент ће бити способан да:

• дефинише структуру базе података city логистике;
  • изабере оптималну концепцију city логистике за поједине делатности и целовит систем града;
  • креира интермодална решења за различите структуре логистичких захтева на подручју града;
  • идентификује и квантификује ефекте примене city логистичког решења;
  • изабере и примени квантитативне моделе за различите структуре реалних концепција city логистике.

Теоријска настава:

Интегрисане концепције city логистике трговачких и индустријских компанија, грађевинских и услужних предузећа, клиничких објеката, културних, административних институција итд. Методологија формирања базе података параметара city логистике. Моделирање city логистичких токова преко city логистичког терминала. Интермодални системи транспорта у city логистици. Подземни системи транспорта. Примена hub & spoke концепта у city логистици. Концепт интеграције курирско-експресних пошиљки на подручју града. Модели оправданости изградње city логистичког терминала. City логистика и одрживи развој града.

Практична настава: вежбе

Израда интегрисаних концептуалних решења city логистике за различите делатности. Прорачун интензитета токова. Идентификација и квантификација базних параметара. Израда технолошко-просторних решења испоруке робе у ужим градским зонама и привредно-трговачким центрима. Моделирање различитих концепција city логистике и квантификација ефеката (техничко-технолошких, организационих, еколошких). Примери светских искустава.

1. Зечевић С., Тадић С., City логистика, Саобраћајни факултет, 2006.,
  2. Konings R., Priemus H., Nijkamp P., The Future of Automated Freight Transport: Concepts, Design And Implementation, Edward Elgar, 2006.,
  3. Taniguchi E., Thompson R.G., Innovations in freight transport, WIT Press, 2003.,
  4. Glaser J., Kurier-, Express-, Paketdienste und Stadtlogistik, Hussverlag, 2000.,
  5. Taniguchi E., Thompson R.G., City Logistics I, Institute for City Logistics, 1999.,
  6. Kaupp M., City-Logistik als kooperatives Güterverkehrs-Management, Gabler, 1997.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, вежбе, студије случаја, симулације, тимске презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: