Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Modeliranje lanaca snabdevanja

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa kategorijama procesa u tokovima materijala od izvora sirovina do krajnjeg potrošača. Istraživanje specifičnosti vezanih za relevantne faktore pri analizi i dizajnu lanaca snabdevanja. Uticaj načina finansiranja, tarifa, lokalnih ograničenja, regionalnih uslova (nivo privrednog razvoja, trgovine,...) i dr., na generisanje potencijalnih problema u lancima snabdevanja. Značaj modeliranja procesa u lancima snabdevanja i pravci razvoja metoda i modela za analizu i dizajn lanaca snabdevanja. Performanse lanaca snabdevanja.

Ishod predmeta

Po završetku kursa, student će biti sposoban da:

• identifikuje osnovne probleme i sagleda relevantne faktore za donošenje odluka u lancu snabdevanja,
  • sagleda lanac snabdevanja sa aspekta problema lociranja resursa, dinamike proizvodnje, upravljanja zalihama i tokovima transporta
  • zavisno od uočenih zakonitosti lanaca snabdevanja primeni odgovarajuće modele u cilju donošenja odgovarajućih odluka
  • sagleda uticaj neodređenosti tražnje na performanse lanaca snabdevanja
  • utvrdi najpovoljnije metode/modele kojima može da se utvrde zahtevi i ponašanje učesnika lanaca snabdevanja

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Definisanje lanaca snabdevanja; Karakteristični procesi u lancima snabdevanja. Istraživanje međuzavisnosti lociranja resursa, dinamike proizvodnje, upravljanja zalihama i tokovima transporta u okviru lanaca snbadevanja. Konfiguracija logističke mreže. Identifikacija merodavnih faktora za razvoj i implementaciju lanaca snabdevanja. Karakteristični modeli koji se primenjuju u određenim konfiguracijama lanaca snabdevanja. Efekti primene nekih modela na relevantne performanse lanaca snabdevanja. Utvrđivanje performansi lanaca snabdevanja - u opštem smislu i za specifične lance snabdevanja; Značaj pravilnog modeliranja prognoze zahteva u lancima snabdevanja. Globalni lanci snabdevanja, B2B strategije, značaj primene e-commerce i savremenih informacionih tehnologija.

Praktična nastava:

Podrazumeva vežbe; izrada seminarskog rada. kroz ove oblike nastave, naročito samostalni rad studenata, ostvaruje se nadgradnja i razrada teorijske nastave.

Literatura

1. Simchi-Levi, D., Kaminsky, P., and E. Simchi-Levi, 2000., Designing and Managing the Supply Chain:  Concepts, Strategies, and Case Studies, Irwin McGraw Hill, Boston, MA,
  2. Stadler, H., Kilger, C., 2002., Supply Chain Management and Advanced Planning: Cocepts, Models, Software and Case Studies, Springer-Verlag, Berlin Heidelberg,
  3. Frazelle, E., 2002., Supply Chain Strategy: the Logistics of Supply Chain Management, McGraw-Hill Companies,
  4. Chandra, C., Grabis, J., 2007. Supply Chain Configuration Concepts, Solutions, and Applications, I edition, Springer;
  5. Chopra S., Meindl P., 2004, Supply Chain Management, Strategy, Planning, and Operations, Second Edition, Pearson Education Inc.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja i vežbe ex-katedra, video-prezentacije, studije slučaja iz raznih izvora, debate, simulacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: