Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Моделирање ланаца снабдевања

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Упознавање студената са категоријама процеса у токовима материјала од извора сировина до крајњег потрошача. Истраживање специфичности везаних за релевантне факторе при анализи и дизајну ланаца снабдевања. Утицај начина финансирања, тарифа, локалних ограничења, регионалних услова (ниво привредног развоја, трговине,...) и др., на генерисање потенцијалних проблема у ланцима снабдевања. Значај моделирања процеса у ланцима снабдевања и правци развоја метода и модела за анализу и дизајн ланаца снабдевања. Перформансе ланаца снабдевања.

По завршетку курса, студент ће бити способан да:

• идентификује основне проблеме и сагледа релевантне факторе за доношење одлука у ланцу снабдевања,
  • сагледа ланац снабдевања са аспекта проблема лоцирања ресурса, динамике производње, управљања залихама и токовима транспорта
  • зависно од уочених законитости ланаца снабдевања примени одговарајуће моделе у циљу доношења одговарајућих одлука
  • сагледа утицај неодређености тражње на перформансе ланаца снабдевања
  • утврди најповољније методе/моделе којима може да се утврде захтеви и понашање учесника ланаца снабдевања

Теоријска настава:

Дефинисање ланаца снабдевања; Карактеристични процеси у ланцима снабдевања. Истраживање међузависности лоцирања ресурса, динамике производње, управљања залихама и токовима транспорта у оквиру ланаца снбадевања. Конфигурација логистичке мреже. Идентификација меродавних фактора за развој и имплементацију ланаца снабдевања. Карактеристични модели који се примењују у одређеним конфигурацијама ланаца снабдевања. Ефекти примене неких модела на релевантне перформансе ланаца снабдевања. Утврђивање перформанси ланаца снабдевања - у општем смислу и за специфичне ланце снабдевања; Значај правилног моделирања прогнозе захтева у ланцима снабдевања. Глобални ланци снабдевања, B2B стратегије, значај примене e-commerce и савремених информационих технологија.

Практична настава:

Подразумева вежбе; израда семинарског рада. кроз ове облике наставе, нарочито самостални рад студената, остварује се надградња и разрада теоријске наставе.

Литература

1. Simchi-Levi, D., Kaminsky, P., and E. Simchi-Levi, 2000., Designing and Managing the Supply Chain:  Concepts, Strategies, and Case Studies, Irwin McGraw Hill, Boston, MA,
  2. Stadler, H., Kilger, C., 2002., Supply Chain Management and Advanced Planning: Cocepts, Models, Software and Case Studies, Springer-Verlag, Berlin Heidelberg,
  3. Frazelle, E., 2002., Supply Chain Strategy: the Logistics of Supply Chain Management, McGraw-Hill Companies,
  4. Chandra, C., Grabis, J., 2007. Supply Chain Configuration Concepts, Solutions, and Applications, I edition, Springer;
  5. Chopra S., Meindl P., 2004, Supply Chain Management, Strategy, Planning, and Operations, Second Edition, Pearson Education Inc.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања и вежбе ex-катедра, видео-презентације, студије случаја из разних извора, дебате, симулације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: