Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Modeliranje performansi logističkih sistema

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa neophodnosti uvođenja skupa merodavnih pokazatelja - logističkih performansi, uz respektuovanje kompleksnosti procesa koje realizuju logistički sistemi u poslovnom okruženju; zadaci logistikih performansi, ciljevi, funkcije i relacije između funkcija u loigstičkim sistemima; različitost pristupa objašnjenju performansi, postojeće grupe/podele osnovnih performansi logističkih sistema; specifičnosti koje sreću se u oblasti logističkih performansi i u značajnoj meri ih izdvajaju od opšte poznatih i prihvaćenih postulata; težnja harmonizaciji u ovoj oblasti sa ciljem razvijanja modela performansi, njihovog unapređenja i dr.; prikaz relevantnih udruženja koje obuhvataju ovu problematiku.

Ishod predmeta

Po završetku kursa, student će biti sposoban da:

• utvrdi relevantne veze u sistemu koje mogu da imaju uticaj na merodavne izmeritelje u specifičnim procesima u okviru logističkih sistema,
  • sagleda skup relevantnih performanse u karakterističnim logističkim procesima i sistemima,
  • istraži mogućnosti primene pojedinih skupova izmeritelja performansi radi što objektivnijeg opisivanja nivoa funkcionisanja logističkih sistema i procesa u njima,
  • razradi problem primene i prilagođavanja modela za definisanje performansi sistema realnim uslovima funkcionisanja logističkih sistema,
  • primeni i razvije odgovarajuće modele performansi u realnim zadacima u logističkim procesima-sistemima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnovni logistički sistemi i njihova veza sa konfliktnosti ciljeva na tržištu; neophodnost uvođenja skupa merodavnih pokazatelja - logističkih performansi u poslovnom okruženju; problemi primene različitih pristupa i tažnja harmonizaciji u ovoj oblasti u ovoj oblasti; udruženja čiji je cilj razvijanje modela performansi, njihovo unapređenje; analiza deset ISPI standarda poslovnih performansi; merenje i ocenjivanje performansi, ukazivanje na značaj analiza performansi sa apekta zahteva korisnika; problemi, iskustva i preporuke pri projektovanju sistema i modela merenja performansi; razrada značaja troškova, servis stepena, fleksibilnosti, bezbednosti i dr.  pri modeliranju performansi.

Praktična nastava:

Podrazumeva vežbe, izradu samostalnog rada. Ovaj oblik nastave, uz vežbe predstavljaju nadgradnju i razradu teorijske nastave.

Literatura

1. G. Radivojević, M. Miljuš, M. Vidović, Logistički kontroling i performanse, Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2007.,
  2. Bromley, P., "A Measure of Logistics Success", Logistics Quarterly, Vol. 7, No. 3. (2001).,
  3. Stank T. P., Goldsby T. J., Vickery S. K., Savitskie K., "Logistics service performance: estimating its influence on market share", Journal of Business Logistics, Vol.24, No., pp.27-55., 2003.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja i vežbe ex-katedra, video-prezentacije, studije slučaja i izvedenih projekata, debate, simulacije, prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: