Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Моделирање перформанси логистичких система

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Упознавање студената са неопходности увођења скупа меродавних показатеља - логистичких перформанси, уз респектуовање комплексности процеса које реализују логистички системи у пословном окружењу; задаци логистиких перформанси, циљеви, функције и релације између функција у лоигстичким системима; различитост приступа објашњењу перформанси, постојеће групе/поделе основних перформанси логистичких система; специфичности које срећу се у области логистичких перформанси и у значајној мери их издвајају од опште познатих и прихваћених постулата; тежња хармонизацији у овој области са циљем развијања модела перформанси, њиховог унапређења и др.; приказ релевантних удружења које обухватају ову проблематику.

По завршетку курса, студент ће бити способан да:

• утврди релевантне везе у систему које могу да имају утицај на меродавне измеритеље у специфичним процесима у оквиру логистичких система,
  • сагледа скуп релевантних перформансе у карактеристичним логистичким процесима и системима,
  • истражи могућности примене појединих скупова измеритеља перформанси ради што објективнијег описивања нивоа функционисања логистичких система и процеса у њима,
  • разради проблем примене и прилагођавања модела за дефинисање перформанси система реалним условима функционисања логистичких система,
  • примени и развије одговарајуће моделе перформанси у реалним задацима у логистичким процесима-системима.

Теоријска настава:

Основни логистички системи и њихова веза са конфликтности циљева на тржишту; неопходност увођења скупа меродавних показатеља - логистичких перформанси у пословном окружењу; проблеми примене различитих приступа и тажња хармонизацији у овој области у овој области; удружења чији је циљ развијање модела перформанси, њихово унапређење; анализа десет ИСПИ стандарда пословних перформанси; мерење и оцењивање перформанси, указивање на значај анализа перформанси са апекта захтева корисника; проблеми, искуства и препоруке при пројектовању система и модела мерења перформанси; разрада значаја трошкова, сервис степена, флексибилности, безбедности и др.  при моделирању перформанси.

Практична настава:

Подразумева вежбе, израду самосталног рада. Овај облик наставе, уз вежбе представљају надградњу и разраду теоријске наставе.

Литература

1. Г. Радивојевић, М. Миљуш, М. Видовић, Логистички контролинг и перформансе, Саобраћајни факултет Универзитета у Београду, 2007.,
  2. Bromley, P., "A Measure of Logistics Success", Logistics Quarterly, Vol. 7, No. 3. (2001).,
  3. Stank T. P., Goldsby T. J., Vickery S. K., Savitskie K., "Logistics service performance: estimating its influence on market share", Journal of Business Logistics, Vol.24, No., pp.27-55., 2003.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања и вежбе ex-катедра, видео-презентације, студије случаја и изведених пројеката, дебате, симулације, презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: