Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Posebna poglavlja industrijskog transporta
                                i skladišnih sistema

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Upoznavanje studenata sa specifičnostima procesa koji su prisutni u složenim industrijskim i skladišnim sistemima, sa karakteristikama tehnologija procesa koji se odvijaju u ovakvim sistemima; modeli ispitivanja, analize i opisivanja kompleksnih tokova materijala, postupci za rešavanje problema koji su prisutni u navedenim procesima, razrada odgovarajućih modela i pravci razvoja rešavanja zadataka i uočenih problema.

Ishod predmeta

Po završetku kursa, student će biti sposoban da:

• definiše sve relevantne karakteristike i obležja tehnoloških zahteva u složenim industrijskim i skladišnim sistemima
  • utvrdi relevantne zakonitosti procesa vezanih za tokove materijala u industrijskim i skladišnim procesima,
  • istraži mogućnosti i definiše efekte potencijalnih racionalizacija tehnoloških zahteva
  • razradi problem prostornog rasporeda resursa i primeni odgovarajuće layout modele za proizvodne i skladišne procese i uklapanje drugih logističkih elemenata u funkcionalni sistem
  • primeni i razvije postupke za dimenzionisanje tehnoloških elemenata koji realizuju tehnološke zahteve pri razvoju tehnoloških koncepcija i tehnoloških rešenja, uz primenu sistema upravljanja procesima

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnovni logistički sistemi prisutni u realizaciji robnih tokova u kompleksnim proizvodno-skladišnim sistemima, tehnike i alati koji se koriste za analizu postojećeg stanja u industrijskim i skladišnim procesima, vremenska struktura realizacije procesa, detaljna identifikacija karakteristika i obeležja teholoških zahteva sa relevantnim metodama i modelima, mogućnost uticaja terminiranja i puferisanja na tehnološke zahteve; karakteristike sredstava industrijskog transporta u okviru atipičnih tehnologija; metode i modeli razvoja layout-a (prostorni raspored elemenata i celina u sitemu, logističkim celinama i dr.); specifičnosti u pojedinim fazama tehnološkog projektovanja industrijskih i skladišnih procesa; specifičnosti pojeinih oblika tokova materijala; dimenzionisanje tehnoloških elemenata primenom posebnih tehnika i modela.

Praktična nastava:

Podrazumeva vežbe, izradu samostalnog rada. Ovaj oblik nastave, naročito vežbe predstavljaju nadgradnju i razradu teorijske nastave.

Literatura

1. H.O. Günter, H. Tempelmeier, Produktion und Logistik, Springer, Berlin, Heidelberg, New Zork, 2005.,
  2. H. Martin, Transport- und Lagerlogistik, Viewg, Braunschweig, 2002.,
  3. M. Lj. Sretenović, Mehanizacija pretovara, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija, 1996 god.,
  4. S. I. Vukićević, Skladišta, Preving, Beograd, Srbija, 1995 god.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja i vežbe ex-katedra, video-prezentacije, studije slučaja i izvedenih projekata, debate, simulacije, prezentacije i sl.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: