Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Посебна поглавља индустријског транспорта
                                и складишних система

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Упознавање студената са специфичностима процеса који су присутни у сложеним индустријским и складишним системима, са карактеристикама технологија процеса који се одвијају у оваквим системима; модели испитивања, анализе и описивања комплексних токова материјала, поступци за решавање проблема који су присутни у наведеним процесима, разрада одговарајућих модела и правци развоја решавања задатака и уочених проблема.

По завршетку курса, студент ће бити способан да:

• дефинише све релевантне карактеристике и облежја технолошких захтева у сложеним индустријским и складишним системима
  • утврди релевантне законитости процеса везаних за токове материјала у индустријским и складишним процесима,
  • истражи могућности и дефинише ефекте потенцијалних рационализација технолошких захтева
  • разради проблем просторног распореда ресурса и примени одговарајуће layout моделе за производне и складишне процесе и уклапање других логистичких елемената у функционални систем
  • примени и развије поступке за димензионисање технолошких елемената који реализују технолошке захтеве при развоју технолошких концепција и технолошких решења, уз примену система управљања процесима

Теоријска настава:

Основни логистички системи присутни у реализацији робних токова у комплексним производно-складишним системима, технике и алати који се користе за анализу постојећег стања у индустријским и складишним процесима, временска структура реализације процеса, детаљна идентификација карактеристика и обележја техолошких захтева са релевантним методама и моделима, могућност утицаја терминирања и пуферисања на технолошке захтеве; карактеристике средстава индустријског транспорта у оквиру атипичних технологија; методе и модели развоја layout-а (просторни распоред елемената и целина у ситему, логистичким целинама и др.); специфичности у појединим фазама технолошког пројектовања индустријских и складишних процеса; специфичности појеиних облика токова материјала; димензионисање технолошких елемената применом посебних техника и модела.

Практична настава:

Подразумева вежбе, израду самосталног рада. Овај облик наставе, нарочито вежбе представљају надградњу и разраду теоријске наставе.

Литература

1. H.O. Günter, H. Tempelmeier, Produktion und Logistik, Springer, Berlin, Heidelberg, New Zork, 2005.,
  2. H. Martin, Transport- und Lagerlogistik, Viewg, Braunschweig, 2002.,
  3. М. Љ. Сретеновић, Механизација претовара, Универзитет у Београду, Београд, Србија, 1996 год.,
  4. С. И. Вукићевић, Складишта, Превинг, Београд, Србија, 1995 год.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања и вежбе ex-катедра, видео-презентације, студије случаја и изведених пројеката, дебате, симулације, презентације и сл.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: