Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Planiranje i projektovanje logističkih centara

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: Intermodalni transport, Robni terminali i robno-transportni centri

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da se student upozna sa osnovnim pojmovima, osnovnim vrstama i strukturama logističkih tokova i logističkih centara (LCa). Student ima mogućnost da upozna širok spektar usluga i podsistema logističkih centara, posebno robno transportnih centara. Cilj je da student upozna prostor i prednosti usmeravanja tokova na robno-transportne centre.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

• navede suštinske razlike u stepenu detaljnosti različitih nivoa planiranja i projektovanja;
  • definiše postupke u metodologiji razvoja logističkog centra na različitim nivoima;
  • kvantifikuje zahteve i dimenzioniše podsisteme LCa;
  • primeni osnovne principe izrade layouta logističkog centra;
  • definiše usluge i kvantifikuje investicije, troškove i prihode različitih podsistema Lca;
  • proračuna rizik pri ulaganju u razvoj LCa.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnovni koncept planiranja i projektovanja logističkih centara na makro i mikro planu. Metodologija planiranja i projektovanja logističkog centra (idejno rešenje, idejno-tehnološki projekat, studija izvodljivosti itd.). Makro i mirko lokacijski modeli logističkih centara. Modeli stohastičke kvantifikacije kapaciteta logističkog centra. Metodologija izrade layouta centra. Metodologija ekonomske opravdanosti izgradnje logističkog centra. Proračun investicionih ulaganja u podsisteme centra, troškovna analiza funkcionisanja podsistema, postupak definisanja cena usluga. Simulacioni model za utvrđivanje opravdanosti razvoja logističkog centra u stohastičkim uslovima eksploatacije (promenljivost intenziteta tokova, cena usluga, prihoda itd.). Analiza osetljivosti i rizika. Model interaktivne optimizacije logističkih lanaca u uslovima funkcionisanja mreže robno-transportnih centara (model IMO-LOG-LAN).

Praktična nastava: vežbe

Primeri planiranja i projektovanja logističkih centara. Primeri izbora makro i mikro lokacije logističkih centara. Simulacija zahteva za kapacitetom podsistema logističkog centra. Primeri i postupak izrade layouta rešenja centra. Utvrđivanje strukture investicionih ulaganja i prihoda logističkog centra i njihova kvantifikacija. Primeri izrade studije izvodljivosti logističkog centra.

Literatura

1. Zečević S., Robni terminali i robno-transportni centri, Saobraćajni fakultet, 2006.,
  2. Oakshott L., Business modelling and simulation, Preutice Hall, 1998.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, vežbe, studije slučaja, simulacije, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: