Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Планирање и пројектовање логистичких центара

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов: Интермодални транспорт, Робни терминали и робно-транспортни центри

Циљ предмета је да се студент упозна са основним појмовима, основним врстама и структурама логистичких токова и логистичких центара (ЛЦа). Студент има могућност да упозна широк спектар услуга и подсистема логистичких центара, посебно робно транспортних центара. Циљ је да студент упозна простор и предности усмеравања токова на робно-транспортне центре.

По завршетку курса студент ће бити способан да:

• наведе суштинске разлике у степену детаљности различитих нивоа планирања и пројектовања;
  • дефинише поступке у методологији развоја логистичког центра на различитим нивоима;
  • квантификује захтеве и димензионише подсистеме ЛЦа;
  • примени основне принципе израде layouta логистичког центра;
  • дефинише услуге и квантификује инвестиције, трошкове и приходе различитих подсистема Лца;
  • прорачуна ризик при улагању у развој ЛЦа.

Теоријска настава:

Основни концепт планирања и пројектовања логистичких центара на макро и микро плану. Методологија планирања и пројектовања логистичког центра (идејно решење, идејно-технолошки пројекат, студија изводљивости итд.). Макро и мирко локацијски модели логистичких центара. Модели стохастичке квантификације капацитета логистичког центра. Методологија израде layouta центра. Методологија економске оправданости изградње логистичког центра. Прорачун инвестиционих улагања у подсистеме центра, трошковна анализа функционисања подсистема, поступак дефинисања цена услуга. Симулациони модел за утврђивање оправданости развоја логистичког центра у стохастичким условима експлоатације (променљивост интензитета токова, цена услуга, прихода итд.). Анализа осетљивости и ризика. Модел интерактивне оптимизације логистичких ланаца у условима функционисања мреже робно-транспортних центара (модел IMO-LOG-LAN).

Практична настава: вежбе

Примери планирања и пројектовања логистичких центара. Примери избора макро и микро локације логистичких центара. Симулација захтева за капацитетом подсистема логистичког центра. Примери и поступак израде layouta решења центра. Утврђивање структуре инвестиционих улагања и прихода логистичког центра и њихова квантификација. Примери израде студије изводљивости логистичког центра.

Литература

1. Зечевић С., Робни терминали и робно-транспортни центри, Саобраћајни факултет, 2006.,
  2. Oakshott L., Business modelling and simulation, Preutice Hall, 1998.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, вежбе, студије случаја, симулације, тимске презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: