Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Tehnologije intermodalnog transporta

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 6 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da student upozna osnovne zahteve tržišta robnih tokova u pogledu primene intermodalnih tehnologija. Studenti će upoznati nove zahteve, koncepcije i tehnologije pojedinih podsistema intermodalnog transporta - IT. Na ovom predmetu će biti izložene metodologije kvantifikacije parametara intermodalnih transportnih lanaca.

Ishod predmeta

Po završetku kursa student će biti sposoban da:

• identifikuje i kvantifikuje zahteve za intermodalnim transportom;
  • definiše segmente tržišta IT u pogledu robnih tokova, tehnologija, korisnika, operatera itd.;
  • opiše karakteristike novih tehnologija pojedinih faza intermodalnog transportnog lanca;
  • primeni metodologiju optimizacije lokacije intermodalnog terminala;
  • kvantifikuje troškove intermodalnog transportnog lanca;
  • planira performanse kvaliteta IT;
  • definiše zahteve za razvoj i primenu telematskih sistema.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Segmentacija tržišta intermodalnog transporta (internacionalni, regionalni, nacionalni aspekt). Modeliranje robnih tokova u intermodalnim transportnim mrežama. Tehnologija Rolling Shelf. Trendovi i zahtevi za standardima intermodalnih transportnih jedinica. Analiza i planiranje performansi kvaliteta IT. Benčmarking u intermodalnom transportu. Nove generacije mreža i terminala intermodalnog transporta. Razvoj modela optimalne lokacije intermodalnih terminala. Koncepcije povezivanja pomorskog i kopnenog intermodalnog transporta. Koncept dry port. Koncepcije odvozno-dovoznog transporta intermodalnih terminala. Optimizacija i prilagođavanje pojedinih vidova transporta zahtevima IT. Metodologija formiranja baze podataka za IT. Metodologija proračuna logističkih troškova intermodalnih transportnih lanaca. Scenariji strateškog razvoja evropskog intermodalnog transporta. Zahtevi za projektovanje telematskih sistema u IT.

Praktična nastava: vežbe

Primeri studija analize i projekcije intermodalnih tokova. Simulacioni eksperiment funkcionisanja kontejnerskog terminala. Upoznavanje sa softverskim paketima za planiranje i upravljanje radom kontejnerskih terminala. Studije lokacije terminala IT. Proračun troškova intermodalnih transportnih lanaca. Primeri formiranja baze podataka za IT.

1. Lowe D., Intermodal freight transport, Elsevier, 2005.,
  2. Bontekoning Y., Hub exchange operations in intermodal hub-and-spoke networks, IOS/Delph, 2006.,
  3. Vrenken H., Macharis C., Wolters P., Intermodal transport in Europe, EIA, Huub Vrenken, 2005.,
  4. TERMINET, Towards a new Generation of Networks and Terminals for Multimodal Freight Transport, European Commission, RTD programme, 2000.,
  5. Ortúzar J.D., Willumsen L.G., Modelling Transport, Wiley, 2001.,
  6. Konings R., Priemus H., Nijkamp P., The Future of Automated Freight Transport: Concepts, Design And Implementation, Edward Elgar, 2006.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Predavanja ex-katedra, vežbe, studije slučaja, simulacije, timske prezentacije.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: