Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Технологије интермодалног транспорта

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 6 ЕСПБ

Услов: нема посебних услова

Циљ предмета је да студент упозна основне захтеве тржишта робних токова у погледу примене интермодалних технологија. Студенти ће упознати нове захтеве, концепције и технологије појединих подсистема интермодалног транспорта - ИТ. На овом предмету ће бити изложене методологије квантификације параметара интермодалних транспортних ланаца.

По завршетку курса студент ће бити способан да:

• идентификује и квантификује захтеве за интермодалним транспортом;
  • дефинише сегменте тржишта ИТ у погледу робних токова, технологија, корисника, оператера итд.;
  • опише карактеристике нових технологија појединих фаза интермодалног транспортног ланца;
  • примени методологију оптимизације локације интермодалног терминала;
  • квантификује трошкове интермодалног транспортног ланца;
  • планира перформансе квалитета ИТ;
  • дефинише захтеве за развој и примену телематских система.

Теоријска настава:

Сегментација тржишта интермодалног транспорта (интернационални, регионални, национални аспект). Моделирање робних токова у интермодалним транспортним мрежама. Технологија Rolling Shelf. Трендови и захтеви за стандардима интермодалних транспортних јединица. Анализа и планирање перформанси квалитета ИТ. Бенчмаркинг у интермодалном транспорту. Нове генерације мрежа и терминала интермодалног транспорта. Развој модела оптималне локације интермодалних терминала. Концепције повезивања поморског и копненог интермодалног транспорта. Концепт dry port. Концепције одвозно-довозног транспорта интермодалних терминала. Оптимизација и прилагођавање појединих видова транспорта захтевима ИТ. Методологија формирања базе података за ИТ. Методологија прорачуна логистичких трошкова интермодалних транспортних ланаца. Сценарији стратешког развоја европског интермодалног транспорта. Захтеви за пројектовање телематских система у ИТ.

Практична настава: вежбе

Примери студија анализе и пројекције интермодалних токова. Симулациони експеримент функционисања контејнерског терминала. Упознавање са софтверским пакетима за планирање и управљање радом контејнерских терминала. Студије локације терминала ИТ. Прорачун трошкова интермодалних транспортних ланаца. Примери формирања базе података за ИТ.

1. Lowe D., Intermodal freight transport, Elsevier, 2005.,
  2. Bontekoning Y., Hub exchange operations in intermodal hub-and-spoke networks, IOS/Delph, 2006.,
  3. Vrenken H., Macharis C., Wolters P., Intermodal transport in Europe, EIA, Huub Vrenken, 2005.,
  4. TERMINET, Towards a new Generation of Networks and Terminals for Multimodal Freight Transport, European Commission, RTD programme, 2000.,
  5. Ortúzar J.D., Willumsen L.G., Modelling Transport, Wiley, 2001.,
  6. Konings R., Priemus H., Nijkamp P., The Future of Automated Freight Transport: Concepts, Design And Implementation, Edward Elgar, 2006.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Предавања ex-катедра, вежбе, студије случаја, симулације, тимске презентације.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: