Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Vazduhoplovna prevozna sredstva 3

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: izborni

Uslov:

Cilj predmeta

Osposobljavanje studenata za razvoj metoda analize u procesu tehnološke eksploatacije transportnih vazduhoplova.

Ishod predmeta

Nakon završetka kursa studenti će ovladati tehnikama optimizacije eksploatacije strukture aviona, kroz analizu elemenata strukture i njihove uloge. Razumeće mogućnosti popunjavanja kapaciteta (putnici i roba) različitih tipova i kategorija aviona. Razumeće operativna ograničenja u eksploataciji tranportnog aviona i ovladaće opštim principima ekonomske analize pri izboru optimalnog aviona za obavljanje saobraćaja na liniji. Stečena znanja studenti će sa lakoćom moći da implementiraju pri rešavanju problema kašnjenja aviona kao najčešćeg operativnog problema, posebno sa aspekta dnevnog i godišnjeg iskorišćenja aviona.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Elementi strukture vazduhoplova. Krilo: funkcija; dimenzionisanje, sila uzgona, opterećenja. Elementi strukture krila; kesonsko krilo; položaj krila u donosu na trup. Trup: osnovni zadaci; opterećenja; izbor materijala. Sistemi komandi. Putnička kabina. Prostor za smeštanje prtljaga i robe. Repne površine. Komande leta. Stajni trap. Motorska gondola. PGV. APU. Operativno ekonomski parametri transportnih vazduhoplova. Analiza masa aviona. Dijagram plaćeni teret-dolet. Iskorišćenje aviona. Određivanje dnevnog naleta i iskorišćenja aviona. Tržišna vrednost aviona. Troškovi vlasništva. Direktni i indirektni operativni troškovi. Ukupni troškovi: jedinični troškovi. Kašnjenje aviona. Uticaj kašnjenja na jedinične troškove leta aviona. Cost indeks.

Praktična nastava:

Vežbe,  laboratorijske vežbe- drugi oblici nastave (DON).

Literatura

1. S. Gvozdenović "Vazduhoplovna Prevozna Sredstva I deo", osnovni recenzirani udžbenik, str. 98 Saobraćajni fakultet, Beograd, 1995.,
  2. S. Gvozdenović, P. Mirosavljević, D. Petrović, "Praktikum iz Vazduhoplovnih Prevoznih Sredstava I deo - Referentni Avion", pomoćni recenziran udžbenik str. 79, Saobraćajni fakultet, Beograd, 1999.,
  3. S. Gvozdenović, P. Mirosavljević, D. Petrović, "Praktikum iz Vazduhoplovnih Prevoznih Sredstava II deo - Referentni Avion", str. 129, drugo dopunjeno izdanje na CD-ROM-u, pomoćni recenzirani udžbenik, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2002.,
  4. S. Gvozdenović, P. Mirosavljević, O. Čokorilo, " Vazduhoplovna prevozna sredstva", prvo izdanje na CD-ROM-u, autorizovana skripta, Saobraćajni fakultet, Beograd, 2005 B. W. McCormick, Aerodynamic, Aeronautic and Flight Mechanics, second edition, Ph. D John Wiley and Sons inc.,1995.,
  5. D.P. Raymer, Aircraft Design: A Conceptual Approach, AIAA EDUCATION SERIES, American Institute of Aeronautic and Astronautic, Inc., 1989.,
  6. E. Torenbeek, Synthesis of Subsonic Airplane Design, Delft University Press, 1982.,
  7. Slobodan Gvozdenović "Usability of a Regional Transport Versus Cost and Yields", JATWW-Journal of Air Transportation World Wide, Volume 4 No.2, pp.1-21., University of Nebraska at Omaha, Aviation Institute Omaha, Nebraska,USA, 1999.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

Nastava se izvodi kroz multimedijalna predavanja. Vežbe prate teme koje se obrađuju na predavanjima u vidu projektnog zadatka. Deo vežbi se izvodi u okviru "Flying Laboratory".

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: