Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Диплoмске академске студије

Назив предмета: Ваздухопловна превозна средства 3

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Услов:

Оспособљавање студената за развој метода анализе у процесу технолошке експлоатације транспортних ваздухоплова.

Након завршетка курса студенти ће овладати техникама оптимизације експлоатације структуре авиона, кроз анализу елемената структуре и њихове улоге. Разумеће могућности попуњавања капацитета (путници и роба) различитих типова и категорија авиона. Разумеће оперативна ограничења у експлоатацији транпортног авиона и овладаће општим принципима економске анализе при избору оптималног авиона за обављање саобраћаја на линији. Стечена знања студенти ће са лакоћом моћи да имплементирају при решавању проблема кашњења авиона као најчешћег оперативног проблема, посебно са аспекта дневног и годишњег искоришћења авиона.

Теоријска настава:

Елементи структуре ваздухоплова. Крило: функција; димензионисање, сила узгона, оптерећења. Елементи структуре крила; кесонско крило; положај крила у доносу на труп. Труп: основни задаци; оптерећења; избор материјала. Системи команди. Путничка кабина. Простор за смештање пртљага и робе. Репне површине. Команде лета. Стајни трап. Моторска гондола. ПГВ. АПУ. Oперативно економски параметри транспортних ваздухоплова. Анализа маса авиона. Дијаграм плаћени терет-долет. Искоришћење авиона. Одређивање дневног налета и искоришћења авиона. Тржишна вредност авиона. Трошкови власништва. Директни и индиректни оперативни трошкови. Укупни трошкови: јединични трошкови. Кашњење авиона. Утицај кашњења на јединичне трошкове лета авиона. Cost индекс.

Практична настава:

Вежбе,  лабораторијске вежбе- други облици наставе (ДОН).

Литература

1. С. Гвозденовић "Ваздухопловна Превозна Средства I део", основни рецензирани уџбеник, стр. 98 Саобраћајни факултет, Београд, 1995.,
  2. С. Гвозденовић, П. Миросављевић, Д. Петровић, "Практикум из Ваздухопловних Превозних Средстава I део - Референтни Авион", помоћни рецензиран уџбеник стр. 79, Саобраћајни факултет, Београд, 1999.,
  3. С. Гвозденовић, П. Миросављевић, Д. Петровић, "Практикум из Ваздухопловних Превозних Средстава II део - Референтни Авион", стр. 129, друго допуњено издање на ЦД-РОМ-у, помоћни рецензирани уџбеник, Саобраћајни факултет, Београд, 2002.,
  4. С. Гвозденовић, П. Миросављевић, О. Чокорило, " Ваздухопловна превозна средства", прво издање на CD-RОМ-у, ауторизована скрипта, Саобраћајни факултет, Београд, 2005 B. W. McCormick, Aerodynamic, Aeronautic and Flight Mechanics, second edition, Ph. D John Wiley and Sons inc.,1995.,
  5. D.P. Raymer, Aircraft Design: A Conceptual Approach, AIAA EDUCATION SERIES, American Institute of Aeronautic and Astronautic, Inc., 1989.,
  6. E. Тоrenbeek, Synthesis of Subsonic Airplane Design, Delft University Press, 1982.,
  7. Slobodan Gvozdenović "Usability of a Regional Transport Versus Cost and Yields", JATWW-Journal of Air Transportation World Wide, Volume 4 No.2, pp.1-21., University of Nebraska at Omaha, Aviation Institute Omaha, Nebraska,USA, 1999.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Настава се изводи кроз мултимедијална предавања. Вежбе прате теме које се обрађују на предавањима у виду пројектног задатка. Део вежби се изводи у оквиру "Flying Laboratory".

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: