Studijski program: SAOBRAĆAJ

Vrsta i nivo studija: Diplomske akademske studije

Naziv predmeta: Simulacije

Nastavnici: Po planu angažovanja za tekuću školsku godinu

Broj kredita: 5 ESPB

Status predmeta: obavezni

Uslov: nema posebnih uslova

Cilj predmeta

Nagli razvoj računarske tehnike, pojava usko specijalizovanih simulacionih jezika, pojava simulacionih programskih paketa, napredak u metodologiji simulacije učinili su da računarska simulacija bude široko prihvaćena i korišćena.  U pojedinim fazama istraživanja projekta izvođene eksperimenta je onemogućeno zbog komplikovanosti, dugotrajnosti, velikih novčanih ulaganja ili bezbednosti ispitivanja, pa se u takvim slučajevima pribegava simulaciji. Ovaj metod ima niz prednosti i uspešno rešava problem složenosti. Simulacija se može koristiti u fazi projektovanja pre nego što se sistem izgradi, ili za analizu efikasnosti funkcionisanja postojećih sistema. Tada služi kao sredstvo analize u cilju predviđanja promena kod postojećih sistema i sredstvo predviđanja performansi novih sistema.

Ishod predmeta

Student treba da opiše osnovne principe simulacionog modeliranja i faze koje su neophodne pri realizaciji simulacionih procesa. Svi studenti će naučiti sintaksu jezika SLX, kao osnovne blokove i kontrolne naredbe simulacionog jezika GPSS/H i biće u stanju da efikasno koriste pojedine simulacione programske paketima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Modeliranje i simulacija. Predmet modeliranja i simulacije. Simulacioni proces. Klasifikacije modela. Validacija i verifikacija. Sredstva za simulaciju. Simulacija diskretnih događaja. Događaj, aktivnost, proces. Izvođenje simulacije sistema sa diskretnim događajima. Strategije izvođenja simulacije. Metodologija formiranja simulacionih modela.  Metode za generisanje slučajnih promenljivih prema teorijskim i empirijskim raspodelama. Statistički metodi u simulaciji. Specifikacija ulaznih podataka. Interpretacija rezultata dobijenih simulacijom. Planiranje simulacionih eksperimenata. Statistička nezavisnost u simulaciji. Jezici za simulaciju diskretrnih događaja. Simulacija na jeziku GPSS. Dinamički, statički i statistički entiteti. Osnovni koncepti GPSS jezika. Naredbe GPSS jezika. Jezik SLX. Radno okruženje SLX-a. Struktura SLX programa. Tipovi podataka i operatori. Promenljive i konstante. Naredbe za upravljanje tokom programa. Procedure. Naredbe. SLX kao objektni jezik. SLX moduli. Klase i objekti. Metode. Ulazno-izlazne operacije. Simulacioni kopncept SLX-a. Pakovi i aktivni objekti. Modeliranje stohastičkih procesa. Elementi modeliranja u GPSS/H. Naredbe. Makroi. Procedure. Animacija. Proof Animation. Proof 3D. Programsko okruženje i rad sa simulacionim programskim  paketima: Arena, Flexim i dr.

Praktična nastava:

Vežbe u računarskoj laboratoriji

Literatura

1. B. Radenković, M. Stanojević, A. Marković, Računarska simulacija, Fakultet organizacionih nauka i Saobraćajni fakultet, Beograd, 1999.,
  2. J. Banks, J. S. Carson, II, John Ngo Sy, Getting Started With GPSS/H, Wolverine Software Corporation, Annandale, 1989.,
  3. J. Banks, J. S. Carson, II,  Discrete Event System  Simulation, Prentice Hall. Inc Englewoodclifs, New Jersey, 1984.,
  4. D. W. Kelton, R. P. Sadomski and D. A. Sadomski, Simulation with Arena, McGraw-Hill Companies, Inc., Boston, 1998.,
  5. S. Thomas, H. James, Simulation needs SLX, Draft Copy, Magdenburg, 2003.

Broj časova aktivne nastave

Ostali časovi

Predavanja:

Vežbe:

Drugi oblici nastave:

Studijski istraživački rad:

Metode izvođenja nastave

predavanja ex-katedra, vežbe, rad u laboratoriji.

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

Poena: