Студијски програм: САОБРАЋАЈ

Врста и ниво студија: Дипломске академске студије

Назив предмета: Симулације

Наставници: По плану ангажовања за текућу школску годину

Број кредита: 5 ЕСПБ

Статус предмета: обавезни

Услов: нема посебних услова

Нагли развој рачунарске технике, појава уско специјализованих симулационих језикa, појава симулационих програмских пакета, напредак у методологији симулације учинили су да рачунарска симулација буде широко прихваћена и коришћена.  У појединим фазама истраживања пројекта извођене експеримента је онемогућено због компликованости, дуготрајности, великих новчаних улагања или безбедности испитивања, па се у таквим случајевима прибегава симулацији. Овај метод има низ предности и успешно решава проблем сложености. Симулација се може користити у фази пројектовања пре него што се систем изгради, или за анализу ефикасности функционисања постојећих система. Тада служи као средство анализе у циљу предвиђања промена код постојећих система и средство предвиђања перформанси нових система.

Студент треба да опише основне принципе симулационог моделирања и фазе које су неопходне при реализацији симулационих процеса. Сви студенти ће научити синтаксу jезика SLX, као основне блокове и контролне наредбе симулационог језика GPSS/H и биће у стању да ефикасно користе поједине симулационе програмске пакетима.

Теоријска настава:

Моделирање и симулација. Предмет моделирања и симулације. Симулациони процес. Класификације модела. Валидација и верификација. Средства за симулацију. Симулација дискретних догађаја. Догађај, активност, процес. Извођење симулације система са дискретним догађајима. Стратегије извођења симулације. Методологија формирања симулационих модела.  Методе за генерисање случајних променљивих према теоријским и емпиријским расподелама. Статистички методи у симулацији. Спецификација улазних података. Интерпретација резултата добијених симулацијом. Планирање симулационих експеримената. Статистичка независност у симулацији. Језици за симулацију дискретрних догађаја. Симулација на језику GPSS. Динамички, статички и статистички ентитети. Основни концепти GPSS језика. Наредбе GPSS језика. Језик SLX. Радно окружење SLX-а. Структура SLX програма. Типови података и оператори. Променљиве и константе. Наредбе за управљање током програма. Процедуре. Наредбе. SLX као објектни језик. SLX модули. Класе и објекти. Методе. Улазно-излазне операције. Симулациони копнцепт SLX-а. Пакови и активни објекти. Моделирање стохастичких процеса. Елементи моделирања у GPSS/H. Наредбе. Макрои. Процедуре. Aнимација. Proof Animation. Proof 3D. Програмско окружење и рад са симулационим програмским  пакетима: Arena, Flexim и др.

Практична настава:

Вежбе у рачунарској лабораторији

Литература

1. Б. Раденковић, М. Станојевић, А. Марковић, Рачунарска симулација, Факултет организационих наука и Саобраћајни факултет, Београд, 1999.,
  2. J. Banks, J. S. Carson, II, John Ngo Sy, Getting Started With GPSS/H, Wolverine Software Corporation, Annandale, 1989.,
  3. J. Banks, J. S. Carson, II,  Discrete Event System  Simulation, Prentice Hall. Inc Englewoodclifs, New Jersey, 1984.,
  4. D. W. Kelton, R. P. Sadomski and D. A. Sadomski, Simulation with Arena, McGraw-Hill Companies, Inc., Boston, 1998.,
  5. S. Thomas, H. James, Simulation needs SLX, Draft Copy, Magdenburg, 2003.

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

предавања ex-катедра, вежбе, рад у лабораторији.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена: